Czy mowa bezdźwięczna, seplenienie i rotacyzm mogą być związane z trudnym porodem?
Czy mowa bezdzwieczna, seplenienie i rotacyzm moga byc zwiazane z trudnym porodem (apgar 1), mimo iz nie bylo wylewu ani udaru, tylko kilka wodniakow w glowie widocznych 3/4 tyg. po porodzie na usg? Aktualnie wszystkie sie wchlonely, tomografia po 16 latach z kontrastem prawidlowa, lekkie zaburzenia w eeg ale psychiatra powiedzial ze to normalne i ze duzo ludzi tak ma, np. od uderzenia w glowe. Aktualnie mam 18 lat i tylko klopoty z mowa mi doskwieraja. Z gory dziekuje za odpowiedz!

MĘŻCZYZNA, 18 LAT ponad rok temu
Magdalena StusiĹska
73 poziom zaufania
Tego typu problemy mogą być pochodną zaburzeń okołoporodowych, ale mogą też być problemem wrodzonym, niezwiązanym z porodem.
Dzień dobry,
Problemy, o których Pan pisze mogą wynikać z czynników okoloporodowych. Mogą mieć również podłoże rozwojowe, które nie zostały skorygowane w okresie wczesnoszkolnym . Jeżeli zależy Panu na poprawnej wymowie powinnie Pan podjac terapię logopedyczną i systematycznie ćwiczyć zgodnie z zaleceniami logopedy.
Pozdrawiam,
Karolina Schaefer-Kopaszewska
logopeda-pedagog