Czy możliwe, że to jęczmień?

Pojawiła mi się na górnej rzęsie bardzo dziwna biala kropka (nie schodzi pocierajac wodą) a nad nią minimalny guzek (opadający w dół w stronę oka) od trzech dni bardzi swędzące i nie przyjemne mrożąc oko. Czy to może byc jeczmien albo cos podobnego?
KOBIETA, 19 LAT 5 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

objawy opisane przez Panią mogą wskazywać na stan zapalny wywołany zakażeniem bakteryjnym, potocznie nazywany jęczmieniem. Jest to ropień występujący w okolicy gruczołów powiek, najczęściej pojawia się w wyniku nieprawidłowości ich funkcjonowania, np. zatkanie, co z kolei może mieć wpływ na pojawienie się stanów zapalnych. Jęczmienie powstają w wyniku nieprawidłowej higieny oka (zatarcie zanieczyszczoną dłonią, nieprawidłowy makijaż itd.).

Istnieją domowe sposoby na łagodzenie objawów jęczmienia. Najlepiej sprawdzą się łagodne okłady na oko, z natki pietruszki, rumianku, świetlika lekarskiego lub liści malin. Zioła te należy zalać wrzątkiem i zaparzać, a następnie namoczyć w przygotowanym wywarze kompres i przykładać w miejscu występowania zmiany. Jeśli nie zauważy Pani żadnej poprawy, a zmiana na oku nadal będzie widoczna, proponuję udać się do lekarza specjalisty w celu podjęcia odpowiedniego leczenia.

Proszę też zwrócić uwagę, że nie można również wykluczyć innych schorzeń, takich jak gradówka lub prosak.

Liczymy na szybki powrót do zdrowia i zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-sobie-radzic-z-jeczmieniem

https://portal.abczdrowie.pl/gradowka

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-brzegow-powiek-z-dysfunkcja-gruczolow-meiboma

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.