Czy picie z tej samej butelki jest niebezpieczne?

Witam. Czy picie z tej samej butelki osoby z rakiem która bierze chemoterapię i dziecka jest bezpieczne? Synek bez pytania wziął wodę do picia która należała do osoby która ma raka i 2 dni wcześniej przyjęła chemię. Czy grozi coś synkowi? Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 34 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

rozumiem Pana obawy, ale na podstawie ogólnych informacji, ryzyko dla synka w wyniku jednorazowego przypadku picia z tej samej butelki osoby, która przyjmuje chemioterapię, jest raczej niewielkie.

Przeniesienie chemioterapeutyków przez kontakt z niewielkimi ilościami śliny, które mogły pozostać na butelce, jest mało prawdopodobne. Ponadto, substancje chemiczne stosowane w chemioterapii mają krótki czas życia w organizmie i zazwyczaj zostają wydalone w ciągu kilku dni po podaniu.

Jednakże, zawsze warto monitorować stan dziecka i skonsultować się z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy.

Więcej informacji na podany temat znajdzie Pan w artykule, do którego odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/chemioterapia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.