Czy powinnam się udać do psychiatry z moją depresją?

Witam, jestem 10 miesięcy po rozstaniu z narzeczonym z którym byłam 5 lat i 1,5 roku mieszkaliśmy razem. Odwołany ślub, spotkania i związki krotkotrwale z mezczyznami żeby zapomnieć. I nic mi nie daje satysfakcji, nic mnie nie cieszy. Mam obniżone poczucie wartości, często się smuce, w pracy boję się podejmować pewne decyzje, jak zrobię coś źle przeżywam i mam pretensje do siebie. Byle jakieś niepowodzenie mnie złości. Czy powinnam się udać do psychiatry? Mam depresję?

Dzień Dobry Pani,

Z Pani opisu wnioskuję, że nie domknęła Pani relacji z byłym Narzeczonym.
Pomocna byłaby dla Pani praca terapeutyczna z psychologiem/psychoterapeutą, by mogła Pani przepracować stratę.

Z przesłaniem dla Pani tylko pięknej, wartościowej i nowej miłości.
irena.mielnik.madej@gmail.com

Dzień dobry! W tym przypadku chyba jednak lepiej będzie, jak skieruje Pani swoje kroki najpierw do psychoterapeuty na konsultację, który będzie w stanie po pierwszej rozmowie o Pani sytuacji życiowej, rodzinnej, zawodowej, zdiagnozować sytuację i zaproponować Pani kierunki leczenia. Z Pani opisu wygląda, że raczej jest to problem natury psychologicznej, relacyjnej, a nie psychiatrycznej, co wynika z komplikacji po nieudanym związku. Nadmiar złości, o której Pani pisze, wymaga przepracowania w psychoterapii, gdyż utrudnia Pani funkcjonowanie w codzienności i nie pozwala się cieszyć życiem. Jeżeli będzie Pani potrzebowała konsultacji z psychiatrą, to psychoterapeuta lub psycholog na pewno o tym Pani powie. Zachęcam więc najpierw do kontaktu z dobrym psychoterapeutą w ośrodku psychoterapii w Pani okolicy, by zacząć pracę nad zmianą i poprawą Pani sytuacji emocjonalnej, co będzie też rzutować na poprawę sytuacji w życiu osobistym czy w pracy zawodowej. Warto o siebie zadbać. Życzę powodzenia.

Witam, proszę skorzystać z pomocy psychologicznej, psychiatrycznej jeżeli widzi Pani że sytuacja wpływa na Pani funkcjonowanie, ogranicza Panią w jakiś sposób, powoduje obniżenie samopoczucia. Pomoc może Pani uzyskać w poradni zdrowia psychicznego (https://zip.nfz.gov.pl/GSL/) lub w prywatnym gabinecie. Być może wystarczy kontakt z psychologiem i podjęcie psychoterapii.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl