Czy przy tej nerwicy konieczne jest przyjmowanie leków?

Dzień dobry. Od prawie 2 lat mam nerwice natręctw, objawiająca się niechcianymi i dziwnymi myślami. Teraz od kilku miesięcy doszła tez nerwica lękowa. Zaczęłam terapię u psychologa, moje pytanie: czy w takim wypadku konieczne jest przyjmowanie leków? Wolałabym wyleczyć się bez tego, ale boję się ze wyjście z nerwicy bez leków jest niemożliwe

O włączeniu leczenia farmakologicznego warto porozmawiać wspólnie z terapeutą (pytanie, czy psycholog ma wystarczające kwalifikacje, aby Pani pomagać; czy nie właściwszym byłoby rozpoczęcie terapii u psychoterapeuty?). Często leczenie psychoterapeutyczne jest wystarczające, natomiast jeśli jego efekty nie są satysfakcjonujące, wówczas warto skonsultować z lekarzem psychiatrą możliwości połączenie terapii z lekami.

Szanowna Pani,

Kwestię leczenia farmakologicznego najlepiej proszę poruszyć z Pani psychologiem lub lekarzem psychiatrą. Zaburzenia lękowe można skutecznie wyleczyć bez stosowania farmakoterapii - rekomendowana terapia w leczeniu zaburzeń lękowych to psychoterapia poznawczo-behawioralna. Czasami stosuje się leki w przypadku zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego (dawniej nerwicy natręctw), jednak jest to kwestia indywidualna.

Pozdrawiam