Czy to może być jakaś alergia u córki?

Witam moja 4.5 miesięczne córka dostała pierwszy raz wysypki na plecach ale trochę pojawia się też na nóżkach. Są to takie duze czerwone plamki i krostki. Od tygodnia zaczęliśmy rozszerzać dietę najpierw marchewka dziś pierwszy raz brokuł czy to może być jakaś alergia na brokuł? Ogólnie nie jest marudna itp tylko przy kąpieli w kontakcie z wodą prawdopodobnie ja zapieklo bo pierwszy raz od urodzenia zaczęła płakać przy kąpieli więc wyjęłam ja odrazu z wody. Czy czymś smarować ta wysyłkę jeśli nie zejdzie? Dodam ze zadne kosmetyki nie były zmieniane ani proszek i żadne nowe ubranko.
Redakcja abcZdrowie

Witam,

duże obszary zaczerwienionej skóry, niekiedy lekki obrzęk, krostki, a także szorstka skóra mogą oznaczać tzw. pokrzywkę, czyli reakcję organizmu na alergen.

Więcej informacji odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/pokrzywka-u-dzieci-objawy-przyczyny-diagnoza-leczenie.

Pokrzywka często pojawia się po raz pierwszy w trakcie rozszerzania diety, natomiast nie sposób jednoznacznie wskazać co ją wywołało. To może być zarówno reakcja na brokuł, jak i na marchewkę. Warto również wiedzieć, że nie tylko dany składnik pokarmowy może powodować alergię, ale też zanieczyszczenia czy pestycydy (lub herbicydy) obecne na lub wewnątrz produktu.

Proszę uważnie obserwować dziecko – jeśli nie jest alergikiem, to niewykluczone, że dolegliwości ustąpią i nie pojawią się ponownie, nawet jeżeli poda Pani te same składniki pokarmowe. Niemniej w razie ponownego wystąpienia pokrzywki lub pojawienia się dodatkowych dolegliwości, proszę niezwłocznie skontaktować się z pediatrą – jeśli uzna to za słuszne, skieruje Panią do alergologa.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-pokarmowa-u-dzieci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.