Czy to nawrót boreliozy?

Witam,

6 lat temu wykryto u mnie zaawansowaną boreliozę. Przyjmowałam antybiotyki i sterydy, objawy ustąpiły. Niestety 5 dni temu zaczęło się coś znowu dziać - bóle mięśni, kości, stawów, lewa połowa ciała słabsza, zdarza mi się powłóczyć nogą, nerwobóle w całym ciele, pieczenie pod skórą, drętwienie twarzy, ból w uchu, ból głowy w okolicy prawego ucha. Mam też problemy z pamięcią krótkotrwałą. Czasami mam też problemy z chodzeniem, mam wrażenie, jakbym była pijana. Mieszkam w Anglii i niestety lekarz postanowił mnie leczyć na grypę paracetamolem i m***. Proszę mi powiedzieć, jakie badania powinnam wykonać i proszę podać nazwy po łacinie lub w języku angielskim, jeśli to możliwe.

Z góry bardzo dziekuję.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Objawy które Pani opisuje są niepokojące. Na podstawie samych dolegliwości nie da się niestety określić, czy jest to nawrót boreliozy w postaci neuroboreliozy czy też inna jednostka neurologiczna. Niepokojące jest nagłe wystąpienie objawów oraz ich jednostronność. Koniecznie proszę zgłosić się do neurologa - nawet na izbę przyjęć szpitala neurologicznego, w celu dokładnego badania. W badaniach obrazowych przydatne będzie wykonanie - w zależności od obrazu klinicznego - tomografii komputerowej (computer tomography, CT) głowy lub rezonansu magnetycznego głowy (magnetic resonanse, MRI).

W kierunku boreliozy warto oznaczyć powtórnie przeciwciała (antibodies) w klasie IgG i IgM przeciwko Borellia burgdorferii.

Proszę nie zwlekać z powtórną wizytą u lekarza.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.