Czy udać się również do proktologa?

Witam, Mam 28 lat. Od pewnego czasu po kazdym wyjsciu z domu odczuwam nagla potrzebe wyproznienia sie. Doszlo juz do tego ze przed kazdym wyjsciem odczuwam lek i stres przez co rowniez udaje sie do toalety. Musze zaznaczyc ze te nagle potrzeby nie zdazaja sie codziennie. Zglosilam sie juz na psychoterapie. Ale zastanawiam sie czy moze to nie jest problem ze zwieraczami. Czy powinnam udac sie rowniez do proktologa?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

może Pani udać się do proktologa, jednak bardziej prawdopodobne wydaje się występowanie opisanych objawów na tle nerwowym. Sugeruje to lęk i stres, o którym Pani wspomina.

W związku z tym należałoby wyeliminować przyczynę powstawania zaburzeń lękowych tuż przed wyjściem z domu. Być może stresujące są dla Pani spotkania z innymi ludźmi i dlatego organizm reaguje w ten sposób. Proszę poszukać psychologa lub psychoterapeuty, który pomoże Pani poczuć się lepiej.

Nagła potrzeba wypróżnienia pojawia się także w przypadku zespołu jelita drażliwego. Choroba ta ma podłoże psychosomatyczne i jest powiązana z odczuwaniem stresu, co może mieć miejsce w Pani sytuacji.

Podobne problemy nasi użytkownicy opisali pod poniższymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/potrzeba-wyproznienia-po-wyjsciu-z-domu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zespol-jelita-drazliwego-i-potrzeba-wyproznienia-przed-wyjsciem-z-domu,

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.