Czy w czasie ciąży można wzmacniać stawy?

Witam, mam 30lat i sklerotyzację stawów biodrowych. Stawy czasem mnie bolą, jak ćwiczę pykają. Zdarza się, że kość nieprawidłowo przesunie się w stawie i muszę trochę poczekać aż wejdzie na właściwe miejsce. Nie są to duże przesunięcia, ale odczuwam dyskomfort i ból z tego powodu. W najbliższym czasie planuję zajść w ciążę. Czy w czasie ciąży można wzmacniać stawy? Jeśli tak w jaki sposób? Jakie ćwiczenia wykonywać? Leki? Czy poród naturalny nie spowoduje większej ruchomości stawów? Pozdrawiam,

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, jedynym naturalnym sposobem w czasie ciąży na ich wzmocnienie a raczej nie eksponowanie na zbyt duże obciążenie są odpowiednie ćwiczenia w odciążeniu oraz odpowiednia gimnastyka. Nie zaleca się w ciąży pobierania żadnych preparatów i suplementów diety ponieważ duża część z nich nie ma odpowiednich badań w kierunku wpływu na płód. Proszę o konsultację z ortopeda oraz z fizjoterapeutą, którzy zaproponują odpowiednie ćwiczenia i formę rehabilitacji. Pozdrawiam