Czy w tej sytuacji będę mogła przyjąć jodek potasu?

Witam,czy w razie konieczności mogę przyjąć jodek potasu,jeżeli jestem uczulona na jod.Miałam powikłania po TK z kontrastem jodowym(duszności,kaszel,migotanie przedsionków,ból nerek, słabnięcie, wzmożona potliwość),po zastosowaniu amiodaronu wymioty,ból nerek,zaczerwienienie skóry,)Skutki były natychmiastowe. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce preparatu, w którym znajduje się jodek potasu, lek ten nie powinien być podawany osobom, które są uczulone zarówno na jodek potasu, jak i jakikolwiek inny składnik preparatu.

Ponadto decyzję dotyczącą profilaktyki jodowej podejmuje lekarz, którego zadaniem jest również ustalenie odpowiedniej dawki. W razie jakichkolwiek wątpliwości, proszę więc porozmawiać z nim na ten temat. Osoby uczulone na jod są narażone na wstrząs anafilaktyczny, w związku z tym profilaktykę jodową powinno się przeprowadzać wyłącznie w przychodni.

Inne pytania o uczulenie na jod znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-wykonac-scyntygrafie-u-pacjenta-uczulonego-na-jod,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-jesli-jestem-uczulona-na-kontrast-jodowy-to-moge-zazywac-kwas-foliowy-z-jodem-w-preparatach-dla-kobiet-w-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rtg-klatki-piersiowej-u-osoby-uczulonej-na-jod.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.