RTG klatki piersiowej u osoby uczulonej na jod

WITAM JA JESTEM UCZULONA NA JOD (OBZEG KRTANI I TWARZY PO OK. 12 GODZ III STOPNIA I MAM WYDANY DOKUMENT POTWIERDZAJACY ALERGIE). CHCE ZROBIC CT KLATKI PIERSIOWEJ I MUSZE MIEC PROFILAKTYCZNIE PODANY KORTYZON PRZED INIEKCJA JODU ALE WSZEDZIE GDZIE ZADZWONIE TO MI MOWIA ZE NIE MOGE ROBIC TEGO BADANIA.. JA ROBILAM TO BADANIE W SZWAJCARJI I TAM LEKAZRE WIEDZA CO ROBIC W TAKIM PRZYPADKU. DO KOGO MUSZE SIE UDAC DZIEKUJE SERDECZNIE Z POSZANOWANIEM BEATA

Witam serdecznie,

W Polsce również się wykonuje badania TK z kontrastem bądź inne badania radiologiczne, gdzie stosuję się jodowe środki kontrastowe, w przypadku uczulenia pacjenta na jod. Oczywiście przy odpowiednim zabezpieczaniu i profilaktyce przeciwwstrząsowej.
Pewnie po Pani pytaniu wnioskuję, że nie wszystkie placówki na terenie Polski wykonują badania z użyciem kontrastu u takich pacjentów.
Pewnie Pani za dużo nie pomogę, ale najlepiej jakby Pani się udała bądź podzwoniła po Zakładach Diagnostyki Obrazowej bądź Pracowniach Tomografii Komputerowej i zapytała czy dana placówka wykona u Pani takie badanie, mimo faktu uczulenia na jod.

Pozdrawiam serdecznie.