Jak interpretować wyniki RTG klatki piersiowej u osoby w podeszłym wieku?
Witam proszę mi pomóc badanie mojej babci 94 lata RTG Klatki piersiowej w 1 rzucie... Poszerzenie wnęki prawej w dolnym biegunie i zagęszczenia miąższ owe w tej okolicy z zatarciem zarysu sylwetki serca- sugerują zmiany zapalne.Pasmowate zagęszczenia w polu dolnym lewym -niedodmowe /włókniste.W szczytach zwapnienia wielk.do 5 mm.Poza tym pola plucne bez zagęszczeń miąższowych.Sylwetka serca poszerzona.Aorta miażdżycowa.Esowate skrzywienie i zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa Th. Bardzo proszę o wyjaśnienie mi co to oznacza. Patrycja K.

KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu
Witam serdecznie,
Obraz radiologiczny przemawia za stanem zapalnym oraz zmianami niedodmowymi. Poza tym zmiany radiologiczne są charakterystyczne dla wieku pacjentki.
Wskazana konsultacja z lekarzem zlecajacym badanie lub lekarzem prowadzącym celem ustalenia dalszego postępowania.
Pozdrawiam.