Czy zadaniem tabletek antykoncepcyjnych jest tylko wyrównanie okresu?

Witam Byłam rok temu u ginekologa, ponieważ miałam dwukrotne krwawienia w miesiącu. Po wykonanym USG lekarz stwierdził podejrzenie PCOS. Przepisal mi tabletki antykoncepcyjne, powiedzial, że to ma wyrównać miesiączki, żeby była jedna na miesiąc. moje pytanie brzmi: czy tabletki antykoncepcyjne pomagają jeszcze w czymś, czy ich zadaniem jest tylko wyrównanie okresu? Po jednym opakowaniu przestalam je brać, zrezygnowałam z takiej formy leczenia. Ale nie wiem czy to dobrze, czy źle..

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, działanie tabletek antykoncepcyjnych polega przede wszystkim na hamowaniu owulacji, umożliwiając tym samym farmakologiczne sterowanie płodnością. Tabletki antykoncepcyjne zawierają niewielkie dawki hormonów i regularne ich stosowanie pozwala również na wyregulowanie ew. zaburzeń hormonalnych (organizm dostosowuje produkcję hormonów płciowych do sygnałów dostarczanych przez przyjmowane w tabletkach substancje). Wobec braku akceptacji zaproponowanego leczenia wskazany jest kontakt z ginekologiem i zastosowanie innej formy terapii. Wobec istniejących zaburzeń miesiączkowania przerwanie przyjmowania tabletek po miesiącu nie jest najlepszym rozwiązaniem i może tylko nasilić obecne wcześniej zaburzenia.