Czy zakwaszeniu organizmu można przeciwdziałać?

Czy istnieje takie zjawisko medyczne jak "zakwaszenie" wynikające z niewłaściwej diety, jaki jest jego mechanizm biologiczny i chemiczny oraz czy można mu przeciwdziałać przez dietę? Informację znalazłem na portalu w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zakwaszony-organizm-brak-energii-i-odpornosci

Witam,

Oczywiście że tak, dlatego tak ważne jest prawidłowe żywienie. Dobór odpowiedniej diety oraz utrzymanie poprawnego pH krwi.

Serdecznie Pozdrawiam
Robert Lipert
Dietetyk
Lublin

Dzien Dobry,

proszę nie mylić pojęć. Zdecydowanie polecam zapoznać się z wyżej przytoczonym artykułem. Teorie mówiące o zakwaszającym działaniu diety są mitami dietetycznymi.

Pozdrawiam serdecznie,
mgr Natalia Główka
dietetyk kliniczny, dietetyk sportowy
www.nutricus.pl

Witam,

Oczywiście, że zakwaszeniu można przeciwdziałać. Częściowo radzi sobie z nim nasz organizm, ale jeśli mamy zbyt stresujący tryb życia i stosujemy niewłaściwą dietę, wówczas naturalne mechanizmy radzenia sobie z zakwaszeniem są nieskuteczne. Przy zakwaszeniu musimy wprowadzić do diety dużo świeżych warzyw, a także owoców. Ponadto warto pić wodę z sokiem z cytryny, wodę alkaliczną lub wodę kokosową. Z diety należy wykluczyć używki. Również umiarkowana aktywność fizyczna, masaż i sauna będą pomocne.

Pozdrawiam,

Dietetyk, mgr Roksana Jurczak