Czy oba kleszcze, które mnie ugryzły mogły być nosicielami boreliozy?

Zachorowałem na boreliozę 8 lat temu. Przypadek - wierzę, że za przyczyną Anioła Stróża - spowodował, że kupiłem gazetę dzień po zauważeniu rumieni. W gazecie była opisywana choroba z Lyme. To był okres początkowy leczenia tej choroby w Polsce, jednak - dzięki gazecie, która podawała szczegółowe informacje dotyczące leczenia - szybko podjąłem 10 dniową antybiotykoterapię. (Na temat szczegółów leczenia i późniejszych badań wypowiem się kiedy indziej)

Pytanie moje jest skierowane zarówno do lekarza, jak i do koleżanek i kolegów zarejestrowanych na niniejszym forum. Rumień zauważyłem w dwu miejscach jednocześni: na lewym goleniu i powyżej lewego biodra. Nie widziałem kleszczy. Nie było ich też wczesniej zaczepionych do ciała. Czy ktoś miał podobne ukąszenia, co mówi literatura medyczna na ten temat - czy są opisywane podobne przypadki ukąszania? Czy istnieją inne formy iniekcji boreliozy, a nie tylko nakłucia przez kleszcza?

Nadal mam wiele wątpliwości związanych z początkiem choroby: Kleszcz szuka miejsc miękkich, mięsień goleniowy jest bardzo twardy. Podchodząc statystycznie do sprawy - musiało być spełnionych kilka warunków, które są mało pradopodobne: obydwa kleszcze nie wchodzą w skórę, obydwa są zarażone (a statystyki wówczas mówiły, że w Małopolsce tylko 7% kleszczy było nosicielami boreliozy), jeden kleszcz wybiera nietypowe (twarde) miejsce dla iniekcji.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Czy mniejsza potrzeba snu jest normalną częścią procesu starzenia?

Czy jeśli mniej śpię, to oznacza, że się starzeję? Ile śpią osoby młode, a ile te podeszłym wieku? Obejrzyj nasz film i dowiedz się więcej na ten temat.

Szanowny Panie

Borelioza, czyli choroba z Lyme, jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez bakterie przenoszone za pośrednictwem kleszczy. Poza kleszczami krętki wykryto również w organizmach m.in komarów oraz much. Nie odgrywają one jednak roli w zakażeniu człowieka. Do tej pory żadne źródła nie potwierdzają możliwości przeniesienia choroby poprzez kontakt seksualny bądź przetoczenie krwi.

Wielu chorych nie pamięta ukłucia przez kleszcza. Zakażenie jest przenoszone właśnie w większości przez kleszcze, które nie zostały dostrzeżone i znajdowały się na skórze odpowiednio długo (ok 24-48 godzin). Jeżeli obydwie zmiany, które pojawiły się u Pana  na skórze miały charakter rumienia wędrującego, wtedy świadczy to o ukłuciu przez dwa zakażone kleszcze. Jest to sytuacja rzadka, ale prawdopodobna.

Ponadto krętki przedostają się w pierwszej kolejności do skóry (o dowolnej lokalizacji na całym ciele), rozprzestrzeniają się w okolicy wniknięcia (powstaje rumień wędrujący). Następnie z krwią i chłonką dostają się do wielu narządów m.in. mięśni, wątroby, płynu mózgowo-rdzeniowego.

Możliwe jest także, że tylko jedna zmiana była rumieniem wędrującym, druga natomiast mogła być nieswoistą reakcją na ukłucie kleszcza (zmiana jednorodna, o średnicy do 5 cm - jeżeli drugi kleszcz nie był zakażony lub przebywał na skórze zbyt krótko) lub była to zmiana wtórna tzw. satelitarna (zwykle mniejsza, jednolicie zabarwiona).
 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty