Dieta dla młodej mamy

Witam mam 28 lat 2 dzieci i wynik BMI ponad 40 pomocy!! nie stać mnie na drogie diety siłownie. Co robić nie mogę patrzeć na siebie
28 LAT ponad rok temu

Jak odżywiać się w czasie ciąży?

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań
71 poziom zaufania

Witam
Proponuję wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe i stopniowo zwiększać aktywność fizyczną.
Ważne jest aby 1) Spożywać codziennie 5 mniejszych posiłków, zamiast 3 obfitych - to wpłynie na regulację metabolizmu i zmniejszenie uczucia głodu pomiędzy posiłkami, a tym samym zapobiegnie podjadaniu.
2) Wybierać pełnoziarniste produkty zbożowe, bogate w składniki mineralne i błonnik - pieczywo z pełnego ziarna, mąkę razową, kasze, brązowy ryż, makaron razowy, płatki żytnie i owsiane, otręby
3) jako źródło białka spożywać ryby, mleko i produkty mleczne o niższej zawartości tłuszczu, a unikać kalorycznych serów żółtych, tłustych deserów mlecznych itp.
4) Unikać dań typu fast food oferowanych w barach szybkiej obsługi
5) Nie spożywać słodyczy i słonych,kalorycznych przekąsek, a zastąpić je warzywami i owocami, najlepiej w świeżej postaci
6) Przygotowywać dania poprzez gotowanie na parze i w wodzie oraz pieczenie w folii, a unikać smażenia (zwłaszcza na głębokim tłuszczu)
Każdego dnia warto zmobilizować się do ćwiczeń, choćby w wymiarze 20 min. To pomoże w redukcji tkanki tłuszczowej i poprawi kondycję.

0

Witam, przede wszystkim proszę zapoznać się z zasadami prawidłowego żywienia, które znajdzie Pani w dziale http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-odzywianie Warto pamiętać o jego odpowiednim nawodnieniu, ponieważ paradoksalnie podczas gdy nasz organizm jest odwodniony zwiększa się tendencja do zatrzymywania wody w naszym ciele, co znacznie pogarsza wygląd skóry i zwiększa kilogramy na wadze. Dodatkowo woda przyspiesza metabolizm i oczyszcza nasz organizm z „toksyn”. Codziennie należy pić około 1,5-2 l wody/herbaty owocowej/zielonej/białej). Smak czystej wody można wzbogacić sokiem z cytryny i kilkoma listkami świeżej mięty.
Należy unikać słodyczy i słonych czy tłustych przekąsek oraz gotowych dań. Powinna Pani jeść regularnie – co około 3 godziny, 5 posiłków dziennie. Z dziećmi może być się trudno zorganizować, dlatego nigdy nie należy czekać, aż dopadnie Panią tzw. wilczy głód i zawsze mieć koła awaryjne w postaci owoców świeżych i suszonych, jogurtów naturalnych, pokrojonych warzyw czy orzechów. Regularne jedzenie powoli pobudzić do pracy metabolizm, a organizm szybciej będzie spalał tkankę tłuszczową. Proszę również pamiętać, aby ćwiczyć regularnie minimum 3-4 razy w tygodniu po ponad 30 minut – tylko wtedy skutecznie spalimy tkankę tłuszczową. Jeśli brak Pani czasu i chęci warto przynajmniej codziennie spacerować. Pozdrawiam.

0

Bardzo ważne jest aby się Pani regularnie odżywiała czyli musi Pani spożywać 5 posiłków dziennie co 3-4h. Pierwszy posiłek powinien być spożyty do 1h od momentu wstania a kolacja ok. 2-3h przed snem.
Kontrola podaży kalorii jest niezwykle istotna, bowiem wszelkiego rodzaju nadwyżki energii bardzo szybko kumulują się w postaci tkanki tłuszczowej, prowadząc nie tylko do zaburzeń w masie i składzie ciała, ale także różnego rodzaju problemów zdrowotnych.
Również kiedy kaloryczność pożywienia jest zbyt niska lub nieustabilizowana, organizm często przechodzi w tzw. tryb oszczędzania, co objawia się zaniżeniem tempa przemiany materii i wzrostem tkanki tłuszczowej.
Przy BMI powyżej 40, należy stopniowo redukować kaloryczność diety.
Dlatego jednym z zasadniczych celów podjętej przez Panią terapii powinna być poprawa jakości odżywiania a także doprowadzenie organizmu do właściwej równowagi energetycznej, tak aby zapewnić funkcjonowanie przemiany materii na właściwym poziomie.
W diecie nie może zabraknąć warzyw, praktycznie można jeść bez większych ograniczeń gdyż są niskokaloryczne a jednocześnie dostarczają nam wiele cennych składników odżywczych. Z owocami należy już bardziej uważać głównie z tymi słodkimi (np. śliwki, winogrona, banany). Zaleca się jednak aby w ciągu dnia spożyć 2 porcje owoców (porcja to np. jedno jabłko). Jako główne źródło energii powinny stanowić węglowodany złożone (pełnoziarniste pieczywo, kasze, musli, ryż brązowy lub paraboiled, makarony pełnoziarniste). W diecie nie może zabraknąć białka, które jest składnikiem budulcowym i pełni funkcje regulacyjne w organizmie. Należy spożywać chude mleko i jego produkty (naturalne jogurty, kefiry, maślanki, biały ser, z ograniczeniem ser żółty) chude mięso (drób, królik, cielęcina, jagnięcina, sporadycznie wieprzowina) jaja, ryby (głównie morskie, warto sięgnąć po tłustą rybę morską). W diecie nie może zabraknąć również tłuszczy, ale zaleca się ograniczanie tych pochodzenia zwierzęcego na rzecz tłuszczy pochodzenia roślinnego (oleje, oliwy, orzechy, pestki, nasiona) i tłuszczy rybich (ryby morskie). Z płynów należy wybierać wodę, min. 1,5l / dobę. Produkty, które powinna Pani wykluczyć z menu to głównie słone i słodkie przekąski, słodkie napoje a soki owocowe może Pani spożywać sporadycznie i w małych ilościach. Nie polecam również dań typu fast food i gotowych wysoko przetworzonych potraw.
Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, aby spalić tkankę tłuszczową należy wykonywać ćwiczenia aerobowe np. nornic walking, szybki marsz, bieganie, pływanie czy fitness.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty