Dlaczego mam silną zgagę w ciąży?

Jestem w 33 tyg ciąży, mam zgagę/pieczenie brzucha i nagle uklucia na środku lub z prawej strony brzucha. Badania krwi mam w normie, położna mowi, że to normalne. Czy mam się martwić? Lekarz rodzinny polecił paracetamol i Rennie ale po Rennie mam jeszcze większe uczucie palenia brzucha. Jakbym była poparzona, nawet dotyk skóry jest nieprzyjemny.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

pieczenie w brzuchu i przełyku, uczucie powracającej kwaśnej treści żołądkowej, niekiedy wzdęcia oraz mdłości i inne dolegliwości ze strony górnego odcinka pokładu pokarmowego wynikają z fizjologii Pani stanu. Rosnący płód wypełnia każde wolne miejsce, powodując ucisk na wiele narządów wewnętrznych, w tym na żołądek. Dodatkowo progesteron wpływa na osłabienie zwieracza okrężnicy, który zamyka ujście przełyku do żołądka. Wskutek tego niestrawiony pokarm wraz z sokami żołądkowymi wraca do przełyku, podrażniając go i powodując pieczenie. Więcej o tym zjawisku w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-zgage-w-ciazy.

Wszystkie te dolegliwości powinny ustąpić po porodzie, natomiast do tego czasu warto jednak zrezygnować z leków typu Rennie czy paracetamol, który ma działanie przeciwbólowe i raczej na zgagę nie pomoże. Zamiast tego warto wypróbować naturalne środki na poskromienie bolesnego pieczenia: napary ziołowe z imbiru, mięty oraz rumianku mogą przynieść ulgę. Świetnym panaceum na dolegliwości trawienne w okresie ciąży, w tym na nadkwasotę, jest napar z siemienia lnianego. Proszę również pamiętać o jedzeniu mniejszych porcji – czasami to nie rodzaj jedzenia, ale jego ilość w ciąży powoduje nasilenie dolegliwości, ponieważ żołądek znacząco zmniejsza swe rozmiary wraz z upływem kolejnych tygodni i zwiększeniem rozmiarów nienarodzonego dziecka. Inne wskazówki dietetyczne odnajdzie Pani pod tym adresem, może okażą się przydatne: https://portal.abczdrowie.pl/zgaga-w-ciazy-co-jesc.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.