Dlaczego mam taki świąd dłoni?

Dzień dobry od kilku dni odczuwam takie dziwne pieczenie,swędzenie dłoni na zewnętrznej stronie,nadgarstków i skóry do ramienia.Pobolewa mnie również czasami pod prawym żebrem,takie kłucie.Na skorze oprocz swędzenie brak jakichkolwiek zmian krostek czy suchości.Czy powinnam się martwić?I pod jakim kątek wykonać badania?
Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Objawy, o których Pani pisze, takich jak świąd skóry po zewnętrznej stronie rąk, świadczyć może o kilku schorzeniach.

Można by przypuszczać, że brak zmian skórnych wyklucza występowania reakcji alergicznej, pokrzywki, czy atopowego zapalenia skóry.

Sam świąd i pieczenie skóry mogłoby wskazywać na choroby wątroby, nerek lub trzustki, związanymi z podwyższoną zawartością bilirubiny w krwi. Ponadto długotrwały świąd może być sygnałem rozwijającej się infekcji w organizmie.

Proponujemy konsultację z lekarzem rodzinnym w celu rozwiania wszelkich wątpliwości. Specjalista po badaniu przedmiotowym skieruje Panią na dalszą diagnostykę.

Pomocne tu okażą się takie badania jak: pełna morfologia krwi, CRP, OB, próby wątrobowe, oraz poziom kreatyniny, amylazy i glukozy w surowicy krwi.

Dodatkowo bardzo istotne znaczenie ma pielęgnacja skóry. Należałoby zrezygnować z mydła na rzecz delikatnych środków myjących, które nie zmieniają pH skóry. Ważne jest również codzienne nawilżanie skóry za pomocą łagodnych emolientów.

Polecamy zapoznać się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/uciazliwe-swedzenie-skory

https://parenting.pl/choroby-ktore-zaczynaja-sie-od-swedzenia-skory-nie-bagatelizuj-objawow

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.