Dlaczego wzruszam się przy filmach?

Witam, od jakiegoś czasu wzruszam sie na naprawdę dziwnych momentach w filmach, filmikach czy czym kolwiek... Generalnie zawsze byłem dość wrażliwy na ckliwe rzeczy ale teraz przeginam... Potrafię sie wzruszyc z powodu takiego jak wygrana walka w avengers... Lekko mnie to irytuje, nie chodzi o to ze sie wstydze, ale lekko wymyka sie to z pod kontroli, może to jakas objawia choroby czy coś... Dodam ze urodził mi sie syn trochę ponad rok temu i jestem zakochanym ojcem po uszy, ma to związek?
MĘŻCZYZNA, 26 LAT ponad rok temu

Teoria Becka

A. T. Beck jest twórcą teorii poznawczej, która wykorzystywana jest przy leczeniu depresji. Na czym polega wspomniana teoria poznawcza? Na ten temat wypowiada się psychiatra - Agnieszka Jamroży.

Witam serdecznie, możliwe że pojawienie się dziecka w Pana życiu sprawiło, że zrobił się Pan jeszcze bardziej wrażliwy, empatyczny i współodczuwający, stąd wzruszenie w wielu sytuacjach, nie są to objawy choroby, proszę się nie martwić, z czasem poziom wzruszenia powinien opadać, jeśli jednak uzna Pan że pańskie zachowania są dla Pana zbyt męczące, wówczas proszę umówić się na konsultację z terapeutą, Pozdrawiam

0

Narodziny dziecka zawsze są powodem dużych zmian w życiu. Spoczywa na Panu duża odpowiedzialność za byt swojej rodziny, ale także za jej właściwe funkcjonowanie. Praca, opieka nad żoną i małym dzieckiem, które często wymaga opieki nocą, a co za tym idzie niewyspanie, stres i zmęczenie mają bezpośredni wpływ na naszą wrażliwość. Właśnie te zjawiska (brak snu, zmęczenie, stres) wpływają w negatywny sposób na funkcjonowanie naszego mózgu, ponieważ jest on mocniej obciążony, a ma mniej czasu na regenerację, która zachodzi tylko w trakcie snu. Pierwszymi procesami mózgowymi, które zostają niejako "odłączone od zasilania" gdy zaczyna brakować nam "paliwa" są procesy samokontroli, w tym kontroli emocjonalnej. W taki właśnie sposób osoba o agresywnym nastawieniu, pod wpływem braku snu i zmęczenia staje się jeszcze bardziej agresywna, a u osoby wrażliwej może nasilić się skłonność do wzruszeń, czy płaczliwość. Jest to proces całkowicie odwracalny, więc nie należy się tego obawiać, jednak powinien Pan wprowadzić w swoim życiu pewne zmiany.
Oczywiście nie jesteśmy w stanie wytłumaczyć dziecku, by nie budziło Pana w nocy, ale może mógłby Pan wygospodarować trochę czasu na drzemkę w ciągu dnia? Może Pan też wspomóc swój mózg dietą bogatą w potas, magnez, żelazo i kwas foliowy. Wspaniałym źródłem potasu są pomidory, magnez i żelazo znajdziemy np. w natce pietruszki, a kwas foliowy w warzywach (najwięcej w zielonych) i liściach warzyw. Może Pan spróbować robić sobie sos z pomidorów lub przecieru z pietruszką, ziołami i odrobiną oliwy zarówno do kanapek, jak i mięs, czy serów. Kuracja, w zależności od stopnia zmęczenia, oraz jakości zmian, które wprowadzi Pan w swoje życie i konsekwencji w stosowaniu się do nich, może potrwać od czterech tygodni do kilku miesięcy. Jeśli wzbogaci Pan dietę o potrzebne składniki, wygospodaruje Pan czas na odpoczynek (przede wszystkim sen, nawet gdy jedynie leży Pan na kanapie nie robiąc nic szczególnego, Pański mózg cały czas jest na chodzie, a przez to nie regeneruje się) a mimo to nadal będzie Pan miał wrażenie, że jest Pan "nadmiernie wrażliwy" i będzie to Panu przeszkadzało, może Pan skontaktować się z lekarzem, lub psychologiem.
To bardzo dobrze, że jest Pan uważny na sygnały, jakie daje Panu umysł i ciało. Proszę dbać o siebie i dalej uważnie się sobie przyglądać.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty