e**** w ciąży

Witam, ma pytanko, lekarz przepisał mi najpierw l**** (syntetyczny progesteron), d**** (hormon gestagenny), a tydzień później e**** (estradiol). Jestem w 6 tygodniu 5 dni w ciąży, czy ten lek jest bezpieczny? Czy nie powoduje wad zarodka?

Bardzo proszę o pomoc i jak najszybszą odpowiedź, bardzo się martwię i nie wiem, co mam robić? Pozdrawiam serdecznie, a i na usg było widać tylko echo zarodka. Czy to nie za mało? Kiedy powinno bić serce?
Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu
Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Wymieniony przez Panią lek nie jest powszechnie uważany za bezpieczny w ciąży, jedak niektórzy lekarze stosują go, uważając, że korzyści z jego stosowania przewyższają ryzyko. Proszę więc dopytać swojego lekarza prowadzącego o przyczyny, dla których przepisał Pani ten preparat. Bicie serca zarodka zazwyczaj jest już możliwe do uwidocznienia w USG na tym etapie ciąży. Jeśli nie udało się to jednak to należy badanie powtórzyć za ok. tydzień.
Pozdrawiam serdecznie i życzę dobrego dalszego przebiegu ciąży!