Hipercholesterolemia u jedenastoletniej dziewczynki

Witam. Kochana wnusia 11 rok życia. Hipercholesterolemia rodzinna IIa. Hiperchlesterolemia u ojca. Cholesterol 401mg/dl.LDL 287, HDL 69,3; TG 220. Kardiologicznie bez odchyleń. Zalecenia dieta, ruch i Atoris 10 mg. Boimy się statyn. Próbujemy diety i ruchu. Wzrost 140, waga 37,5, BMI 19,13. USG dobre. Kardiolog echo, Holter, UKG bez zmian. Czy nowe/enzym/ leki na cholesterol są dostępne? Dzięki za odpowiedź.

KOBIETA, 11 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Witam! Niestety w przypadku rozpoznania chipercholestrolemii rodzinnej IIa oprócz modyfikacji stylu życia zalecane jest także leczenie hipolipemizujące w przypadkach uzasadnionych. Istnieje wiele grup leków modyfikujących parametry lipidogramu jednakże, to statyny działają najbardziej skutecznie w zakresie redukcji cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL. Atorwastatyna jest lekiem dość powszechnie stosowanym i zazwyczaj jest dobrze tolerowana co umożliwia przewlekłe stosowanie. W związku z tym nie ma powodów do niepokoju.

Proponuję zastosować się do zaleceń lekarza prowadzącego i rozpocząć stosowanie leku. Po 3 miesiącach warto wykonać kontrolne badania laboratoryjne takie jak AspAT, AlAT, bilirubina. W przypadku jakichkolwiek, ewentualnych działań niepożądanych należy zgłosić się do lekarza rodzinnego. W przypadku potwierdzenia działań niepożądanych możliwa jest zamiana wspomnianego preparatu na inny np. rozuwastatynę. Niestety nie ma w tej chwili innych leków, które mogłyby zastąpić statyny w tej sytuacji. Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty