Interpretacja wyników USG i cytologii

Chciałabym zajść po raz kolejny w ciążę, mam 34 lata. Mam mięśniaka. W grudniu poddałam się cytologii. Oto opis badania: PAPANICOLAOU "II" GR. AYRE "I" A.  Niedługo potem miałam badanie USG ginekologiczne. Otrzymałam następujący opis: Trzon macicy o regularnym zarysie i niejednorodnej echogeniczności, w tyłozgięciu. Wymiary AP 56,0 mm. Endometrium normoechogenne o szerokości 13,6 mm z echem centralnym. Na ścianie przedniej i po stronie lewej trzonu, w dnie owalna normoechogenna struktura o średnicy 37 mm, charakterystyczna dla myoma. Zarys szyjki macicy prawidłowy. Jajnik prawy o wymiarach 31,3 x 16,2 mm z pęcherzykiem dominującym. Jajnik lewy o wymiarach 31x21mm. Jajnik o prawidłowej echogeniczności. Zatoka Douglasa wolna. Proszę o odpowiedź czy na podstawie wyników można stwierdzić moje szanse na ciążę? Pozdrawiam, Marta
Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Wynik badania cytologicznego wg Papanicolau grupa II wskazuje na lekki stan zapalny. W sytuacji tej polecanym byłoby wdrożenie leczenia przeciwzapalnego (wg zaleceń lekarza ginekologa) z powtórnym badaniem cytologicznym po jego zakończeniu. Wskazane jest, aby proces ten nastąpił przed zajściem w ciążę.

W badaniu USG problematyczne mogą być dwie sprawy: tyłozgięcie macicy, które predysponuje do trudności w zajściu w ciążę (lecz nie jest to niemożliwe, zważywszy, że starają się Państwo o drugie dziecko); opisywany mięśniak nie jest w żadnym przypadku przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę. Może jednak, tak jak w przypadku tyłozgięcia, powodować pewne trudności z zajściem w ciążę, ale również z odpowiednim jej prowadzeniem. Zwiększa ryzyko porodu przedwczesnego oraz ciąży powikłanej przedwczesnym odklejeniem się łożyska bądź łożyskiem przodującym. Zwiększony jest też odsetek ciąż zakończonych przez cięcie cesarskie. Mimo tego większość kobiet z pojedyńczymi mięśniakami decyduje się na ciążę i przechodzi ją bez problemów.

Sam mięśniak póki nie daje objawów nie powinnien być operowany - gdyż jego operacyjne wyłuszczenie wiązać by się mogło ze zwiększonym ryzykiem innego, bardzo groźnego powikłania ciąży i porodu jakim jest pęknięcie narządu.

Proponuję zgłosić się do swojego lekarza ginekologa, by omówić wszystkie za i przeciw różnych dróg postępowania.

Zapraszam też do naszego serwisu o ciąży - abcciaza.pl.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.