Jak leczyć depresję u 28-latki?

Witam od jakiegoś czasu cierpię na depresję mój lekarz neurolog przepisał mi andepin biorę go 10 dzień i jestem cały czas senna nie mam na nic siły i ciągle mi słabo pierwsze dni zażywania były okropne więc udałam się do psychiatry Pani doktor zmieniła mi leki na elicea i lorafen i teraz nie wiem czy zmieniać ten andepin ponieważ biorę go już 10 dzień więc za niedługo powinno być widać efekty a jak zacznę brać elicea to znów od początku będzie musiała to przeżywać

Witam!
Trudny wybór, co prawda Elicea (Escitalopram) jest nowocześniejszy i lepszy od Andepiny (Fluoksetyny), ale w działaniu tych leków jest wiele cech osobniczej reakcji, czyli każdy lek ma swojego odbiorcę. "Opóźnienie" początku działania dla obu leków jest porównywalne (2-4 tygodni), jednak psychiatra zapisał Pani dodatkowo lek łagodzący początkowe objawy niepożądane (Lorafen) i to powinno przesądzić sprawę. Można też zostać przy Andepin i dołączyć tylko Lorafen, ale jak będzie Pani za dużo kombinować to lekarze nie będą chcieli Pani leczyć. Konieczna jest dodatkowo, a raczej jako leczenie równorzędne psychoterapia. Leczenie tabletkami jest, w zasadzie leczeniem objawów, natomiast oddziaływania psychoterapeutyczne jest bardziej leczeniem objawowym, o ile rodzaj psychoterapii został odpowiednio dobrany. Powinno się równocześnie stosować obie metody leczenia. Czasem są też nieporozumienia diagnostyczne: bardziej ekspresyjną nerwicę niektórzy, nie wiadomo dlaczego nazywają depresją - waga rozpoznania, moda, snobizm?
Powodzenia
W. Łuczkowski.