Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku?

Mój 8 miesięczny synek, karmiony piersią od zawsze zasypiał na rękach bądź przy piersi. Ostatnio zasypia głównie podczas noszenia. Jako że waży już 10 kg a mnie boli kręgosłup i nie mam już siły zaczynamy uczyć go spać w łóżeczku. Najpierw nocy bo to łatwiej idzie ponieważ jest bardziej zaspany. Synek jednak boi się zasypiać w łóżeczku i mocno płacze, podczas noszenia trzyma mnie lub męża za koszulę i budzi się jak rączka się obsunie. Skoro tak sytuacja wygląda czy nauka spania w łóżeczku ma sens i szanse powodzenia? Jak mogę mu pokazać że nie ma się czego bać bo jestem zawsze obok i że powinien spać w łóżeczku? Ciężko mi jest słuchać jego płaczu ale też ciężko wstawać co 2 godziny w nocy i go nosić. Bardzo proszę o poradę

Redakcja abcZdrowie

Witam, ośmiomiesięczne niemowlę może być po prostu niegotowe na taki krok i jest to zupełnie naturalne. Owszem, są dzieci, które śpią we własnym łóżeczku niemal od chwili narodzin, ale to oznacza tylko, że dzieci są różne, a zadaniem rodzicom jest podążanie za nimi i wspieranie ich. 8. miesiąc to także okres szóstego skoku rozwojowego – wyróżnia się 7 takich "kroków milowych" w rozwoju niemowlęcia w pierwszym roku jego życia. Każdy taki skok to intensywny progres związany często ze zmianami w zachowaniu, niepokojem, zwiększoną płaczliwością itd. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://parenting.pl/skoki-rozwojowe-u-niemowlat. Być może więc taka zmiana w życiu dziecka nie jest w danym momencie dobrym pomysłem. Dziecko od 6. miesiąca życia wchodzi w burzliwy świat emocji i wszystko przeżywa całym sobą. Tutaj dokładna relacja rewolucji ósmego miesiąca, proszę zapoznać się z tym tekstem, powinien wiele wyjaśnić: https://parenting.pl/kryzys-osmego-miesiaca. Wielu ekspertów uważa, że najlepszy czas na rozpoczęcie nauki spania dziecka we własnym łóżeczku to okres między 10. a 16. miesiącem życia. Niewątpliwie trudno się spodziewać, że wówczas proces ten przebiegnie bezproblemowo, ale podstawową zasadą jest konsekwencja. W artykule pod tym adresem odnajdzie Pani wskazówki dotyczące nauki usypiania dziecka poza łóżkiem rodziców: https://parenting.pl/nauka-samodzielnego-spania. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.