Witamy serdecznie,
w pierwszej kolejności warto rozważyć przeprowadzenie dodatkowych badań diagnostycznych, które mogą dostarczyć więcej informacji na temat stanu stawów i tkanki łącznej. Badania takie jak szczegółowe MRI mogą być pomocne w ocenie stanu tkanki miękkiej, której nie widać na zwykłym RTG. Ponadto, badanie krwi na obecność markerów stanu zapalnego (jak CRP czy OB) oraz specyficznych przeciwciał może pomóc w dostosowaniu terapii. Jeśli nie zostały one jeszcze wykonane, warto je rozważyć po konsultacji z reumatologiem.
Radzenie sobie z bólem i ograniczoną ruchomością wymaga regularnych sesji z fizjoterapeutą oraz stosowania odpowiednich technik relaksacyjnych i ćwiczeń, które mogą zmniejszyć napięcie mięśniowe i poprawić elastyczność. Ponadto, regularne korzystanie z ciepłych kąpieli lub stosowanie ciepłych okładów na bolesne miejsca może przynieść ulgę i poprawić komfort życia. Warto także zastosować metody terapii manualnej, takie jak masaże lecznicze, które mogą pomóc w rozluźnieniu zesztywniałych partii ciała.
W Pani diecie należy zwrócić szczególną uwagę na produkty przeciwzapalne, które mogą naturalnie pomagać w redukcji stanu zapalnego. Dodatki takie jak kurkuma, imbir, czosnek czy zielona herbata, bogate w naturalne składniki przeciwzapalne, mogą wspierać leczenie farmakologiczne. Rozważenie suplementacji składników takich jak omega-3, czy witamina D (po konsultacji z lekarzem) może również przynieść korzyści. Wszelkie zmiany w diecie czy suplementacji powinny być dokonywane po konsultacji z dietetykiem lub lekarzem, aby upewnić się, że są one odpowiednie dla Pani stanu zdrowia i skoordynowane z innymi metodami leczenia.
Więcej informacji i metod leczenia zapalenia stawów można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:
https://portal.abczdrowie.pl/zesztywniajace-zapalenie-stawow
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Co robić z tym bólem biodra i kolana? – odpowiada Dr n. med. Stefan Sobaniec
- Ograniczona ruchomość stopy i ból a zastosowanie zastrzyków z kwasu hialuronowego – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Co robić z tymi bólami stawów w trakcie jesieni? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy zapalenie stawu kolanowego można powiązać z wypadającymi włosami i reumatoidalnym zapaleniem stawów? – odpowiada Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
- Ból kolana podczas stania na prostej nodze – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Chwilowe zaburzenia erekcyjne po lekach niesteroidowych – odpowiada Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
- Co oznacza zapalenie przyczepów więzadła rzepki? – odpowiada Ewa Gonia
- Łuszczyca a bolesność stawów – odpowiada Lek. Elżbieta Pobratyn
- Jak złagodzić ból ucha przy zapaleniu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co może znaczyć ból w kostkach i nadgarstkach? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Młodzieńcze spondyloartropatie - przyczyny, objawy i leczenie
Młodzieńcze spondyloartropatie to grupa chorób zap
Ból w kolanie - przyczyny, leczenie, domowe sposoby
Ból w kolanach może być bardzo uciążliwy. Często z
Częsty objaw zakrzepicy. Gdy pojawi się nocą, uważaj
Ból kolana w nocy to nieprzyjemna dolegliwość, któ