W jaki sposób złagodzić ten ból?

Dzień dobry choruje na zapalenie stawów od 2006 roku obecnie mam 24lata miałam remisję choroby która trwała 3 lata. Aż do ostatnich dwóch lat zaczęło się od bólu w biodrze, który po czasie promieniował do kolana a jeszcze w dalszym etapie zaczął się ból przemienny do prawego biodra również z bólem promieniujacym do prawego kolana mianowicie udałam się do reumatologa wyszło podejrzenie zapalenie stawów K-B ZZSK poniewaz jest duze ograniczenie ruchomosci kręgosłupa RTG nic nie wykazało po czasie dostałam skierowanie na MRI i tu się okazuje obecnosc kregu przejściowego Lumbalizacja S1 oraz płyn w stawie biodrowym z geodami zwyrodnieniowymi i tu pytanie co robić jak sobie pomóc oprócz leków nlpz i fizjoterapi ruchu diety jest jakiś złoty środek aby chociaż jeden dzień nie bolało zepsuło mi całe funkcjonowanie ból kręgosłupa niesamowity bóle mięśni od tej sztywności. Jestem już zmęczona tym bólem...
KOBIETA, 24 LAT 4 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

w pierwszej kolejności warto rozważyć przeprowadzenie dodatkowych badań diagnostycznych, które mogą dostarczyć więcej informacji na temat stanu stawów i tkanki łącznej. Badania takie jak szczegółowe MRI mogą być pomocne w ocenie stanu tkanki miękkiej, której nie widać na zwykłym RTG. Ponadto, badanie krwi na obecność markerów stanu zapalnego (jak CRP czy OB) oraz specyficznych przeciwciał może pomóc w dostosowaniu terapii. Jeśli nie zostały one jeszcze wykonane, warto je rozważyć po konsultacji z reumatologiem.

Radzenie sobie z bólem i ograniczoną ruchomością wymaga regularnych sesji z fizjoterapeutą oraz stosowania odpowiednich technik relaksacyjnych i ćwiczeń, które mogą zmniejszyć napięcie mięśniowe i poprawić elastyczność. Ponadto, regularne korzystanie z ciepłych kąpieli lub stosowanie ciepłych okładów na bolesne miejsca może przynieść ulgę i poprawić komfort życia. Warto także zastosować metody terapii manualnej, takie jak masaże lecznicze, które mogą pomóc w rozluźnieniu zesztywniałych partii ciała.

W Pani diecie należy zwrócić szczególną uwagę na produkty przeciwzapalne, które mogą naturalnie pomagać w redukcji stanu zapalnego. Dodatki takie jak kurkuma, imbir, czosnek czy zielona herbata, bogate w naturalne składniki przeciwzapalne, mogą wspierać leczenie farmakologiczne. Rozważenie suplementacji składników takich jak omega-3, czy witamina D (po konsultacji z lekarzem) może również przynieść korzyści. Wszelkie zmiany w diecie czy suplementacji powinny być dokonywane po konsultacji z dietetykiem lub lekarzem, aby upewnić się, że są one odpowiednie dla Pani stanu zdrowia i skoordynowane z innymi metodami leczenia.

Więcej informacji i metod leczenia zapalenia stawów można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/zesztywniajace-zapalenie-stawow

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.