Jak radzić sobie ze strachem przed igłą?

Mam poważny problem, mianowicie panicznie boję się pobrania krwi, nigdy nie byłam i nigdy nie pójdę, nie ma szans żebym się przekonała, ja wiem że dużo osób się boi ale w końcu pójdą na nie, a ja nie. Planuję dziecko i nie wiem co mam zrobić. Nie boję się bólu tylko samego faktu, ten strach mnie paraliżuje i utrudnia życie. Czy mogę odmówić pobrania krwi w ciąży? Proszę nie pisać że to dla zdrowia dziecka lub matki bo ja to wiem ale to nic nie da. Nie chce przez to zmarnować sobie życia i nie miećdziecka

Witam,

Aichmofobia (fobia ostrych zakończeń), np., strach przed igłą, Zalecałabym Pani psychoterapię CBT.
Terapia poznawczo-behawioralna pomaga zmieniać przekonania, dzięki którym łatwiej jest radzić sobie z problemami w życiu codziennym. W nurcie poznawczo-behawioralnym klient (pacjent) i terapeuta pracują razem nad zidentyfikowaniem i zrozumieniem problemu w kontekście związku jaki występuje pomiędzy myślami, emocjami i zachowaniem danej osoby.
Techniki ekspozycyjne pomagają zmniejszyć lęk i pokonać wszelkie trudności w sytuacjach lękotwórczych.

Pozdrawiam serdecznie

Witam,
Polecam Pani skorzystanie z krótkoterminowej (ok 10 sesji raz w tygodniu) terapii poznawczo-behawioralnej, ponieważ jej skuteczność w leczeniu fobii prostych krwi i zastrzyków została udowodniona naukowo, a Pani pozbędzie się lęku, który towarzyszy Pani już od bardzo długiego czasu oraz umożliwi Pani normalne funkcjonowanie. Terapia takiej fobii polega na ćwiczeniach oddechowych czy nauce napinania mięśni, jest też dużo psychoedukacji, a przyjazna atmosfera i dbanie terapeuty o komfort pacjenta sprzyja nabywaniu nowych, wyzwalających z fobii umiejętności.
Pozdrawiam serdecznie.

Witam Panią
Żeby skutecznie Pani pomóc, należy dotrzeć
do źródła Pani problemu - lęku przed igłą,
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Ja również zachęcam Panią do podjęcia odpowiednio
dobranej psychoterapii.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl