Czy z takich powodów może się opóźnić miesiączka?

Więc tak, na ogół miesiączkę mam od już bardzo dłuższego czasu regularnie przeważnie co 28 dni nieraz 29-30 ale to żadko. Teraz powinnam licząc od 5-go Maja dostać miesiączkę jeśli co 28 dni to mniej więcej 1-go lub 2-go czerwca. A jeśli do 30 dni to tak 3-go lub maxymalnie 4-go czerwca. A spóźnia mi się dziś już jest 34 dzień. Z poradni endokrynologicznej już mnie też jakiś czas temu Pani doktor wypisała bo już stwierdziła że jest wszystko super. I teraz nie wiem boje się co to może być żeby to nie było coś bardzo poważnego :( Oczywiście ciążę trzeba będzie wykluczyć, ale obawiam się że może to być wczesna menopauza a skończyłam 30-lat. Mam w tej chwili bardzo podobne objawy do tych objawów przeważnie co zawsze miałam przed miesiączką, bolesne piersi ale nie aż tak bardzo, brzuch pobolewal na początku teraz już nie, jestem słaba. A jeszcze nie tak dawno przebyłam wirusowe zapalenie gardła bralam też leki przez kilka dni, i na 1 dzien pojechaliśmy z mężem nad morze, pobolewal mnie brzuch w dole wcześniej już, a woda była tak lodowata w morzu ale trochę stopy pomoczyłam. Czy to też od klimatu, i od tej lodowatej wody też może się miesiączka opóźnić ? A jeszcze muszę dodać że od lat od dziecka leczę się w poradni alergologicznej. I już dłuższy czas też przyjmuje lek promontę. Czy on jest bezpieczny przy planowaniu ciąży i w trakcie ciąży ?
KOBIETA, 31 LAT 3 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

opóźnienie miesiączki może być spowodowane wieloma czynnikami, w tym stresem, zmianami hormonalnymi, infekcjami czy zmianami w stylu życia. Wspomina Pani o niedawno przebytej infekcji oraz zmianie klimatu, a to również może mieć znaczenie. Raczej nie bralibyśmy pod uwagę menopauzy, lecz powyższe czynniki. Oczywiście wcześniej trzeba także wykluczyć ciążę przy pomocy testu ciążowego.

Odczuwa Pani dolegliwości, które mogą zwiastować menstruację, a to dobry znak. Być może pojawi się ona lada moment, spóźniona. Jeśli zaś chodzi o lek Promonta, to można go stosować w czasie ciąży, ale wyłącznie na zalecenie lekarza, gdy jest to konieczne.

Odpowiedzi specjalistów na podobne pytania znajdują się tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-okresu-a-zmiana-klimatu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-na-brak-miesiaczki-moze-wplywac-zmiana-klimatu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyczyny-braku-miesiaczki-przy-braku-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.