Jak bardzo stres może opóźnić miesiączkę?

Witam z kalendarzyka owulacyjnego wychodzi na to ze w dniach 23 do 29maja mialam dni plodne zawsze z partnerem kochamy sie bez zabezpieczenia pamietam sytuacje ze ledwo zdazyl ze mnie wyjsc niewiem jednak czy bylo to dokladnie w tych dniach czy bardziej poczatkiem czerwca 1-3 czerwca . Wczoraj spojrzalam do kalenadrzyka i 3 dni temu powinien zaczac sie okres jed ak w ostatnim czasie mam duzo stresow smierc bliskiej osoby ogolne rozdraznienie i nerwowosc ale z natury jestem bardzo wybucjowa i nerwowa osoba niewiem jednak czy to stres moze miec wplyw na opoznienie czy jednak doszlo do zaplodnienia nie czuje oznak zblizajacej sie miesiaczki wvzesniej pobolewal brzuch w dniu w ktorym powinna sie pojawic wiec moze jeszcze sie pojawi . Chcialabym jednak wiedziec jak bardzo stres moze opoznic miesiaczke moje cykle trwaja przeważnie okolo 30 dni . Dziekuje .

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety, jeżeli uprawiają Państwo seks bez zabezpieczeń, to istnieje wysokie ryzyko zapłodnienia – dotyczy to także opisanej przez Panią sytuacji. Ani stosunek przerywany, ani stosowanie kalendarzyka nie są dobrą metodą antykoncepcji. Według tzw. wskaźnika Pearla seks przerywany przy regularnym współżyciu zwiększa ryzyko nieplanowanej ciąży do 28%, zaś w przypadku stosowania się do wytycznych kalendarzyka jest to ok. 30%. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/prawdopodobienstwo-ciazy.

Jak sama Pani pisze, partner z trudem zdążył przed wytryskiem w pochwie, a dodatkowo zakładam, że nie prowadzi Pani skrupulatnych obserwacji swojego cyklu miesiączkowego. Stres to jeden z czynników, który może poważnie namieszać w gospodarce hormonalnej organizmu, a tym samym spowodować przesunięcia w cyklu owulacyjnym. Jeżeli 28-29 maja miała Pani prawdopodobnie dni płodne, to stosunek w dniach 1-3 czerwca jest dość ryzykowny. Tutaj więcej o możliwych przyczynach zaburzeń cyklu menstruacyjnego: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu.

Opóźniająca się miesiączka również może być skutkiem stresu, natomiast sugeruję niezwłoczne wykonanie testu ciążowego. Jeżeli wynik będzie ujemny, zalecam rozważenie doboru odpowiedniej antykoncepcji, która pozwoli na uniknięcie tzw. „wpadki”. Tutaj odnajdzie Pani najskuteczniejsze metody zapobiegania ciąży: https://portal.abczdrowie.pl/8-najskuteczniejszych-metod-antykoncepcyjnych-dla-kobiet.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.