Czy to może być wina stresu?

Mam 20 lat dnia 14 kwietnia uprawiałam seks z chłopakiem bez zabezpieczenia. Doszedł poza pochwa. Cykle mam mniej więcej 28 dni. Teraz drugi dzień spóźnia mi się. Czy to może być ze stresu bo mialam go dość dużo był to silny stres. Dołączył się do tego stres przed nieplanowana ciąża. Ogólnie nie mam żadnych objawów boli mnie brzuch i plecy na dole oraz lekko piersi ale tak mam zazwyczaj przed okresem. Obserwuje tez zmiany w szyjce macicy i śluzu obecnie jest mętny biały i jest go mało a szyjka jest wyczuwalna lekko wysoko i lekko zamknięta. Czy to może być ciąża ?

Redakcja abcZdrowie

Witam, nie można wykluczyć takiej możliwości. Niestety w przypadku stosunku przerywanego zawsze należy brać ryzyko ciąży pod uwagę, ponieważ taka metoda antykoncepcji jest zawodna. Moment cyklu mógł temu sprzyjać, choć oczywiście aby precyzyjnie określić dni płodne, konieczna jest obserwacja swojego organizmu, nierzadko kobiety uczą się tego latami. Tutaj kilka wskazówek: https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-obliczania-dni-plodnych. Jednak aby potwierdzić lub wykluczyć ciążę konieczne jest wykonanie testu ciążowego, do czego serdecznie zachęcam – być może zaoszczędzi to Pani niepotrzebnych nerwów. Faktycznie stres to jeden z czynników mogących powodować opóźnienie miesiączki. Choć proszę pamiętać, że nawet mimo książkowego – 28-dniowego cyklu – możliwe są 2-, 3-dniowe przesunięcia i nie świadczą one o niczym niepokojącym. Pod tym adresem odnajdzie Pani odpowiedź na podobne pytanie, zachęcam do lektury wypowiedzi eksperta: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-brak-miesiaczki-moze-byc-skutkiem-stresu. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.