Jaki jest sens egzystencji, skoro i tak wszyscy umrzemy?

Witam. Życie w tym świecie nie ma sensu. Wszędzie nienawiść zło wojny i Bóg Pieniądz. Jaki jest sens egzystencji skoro i tak wszyscy umrzemy? Czy nie lepiej skończyć i przerwać to wszystko tak jak samemu się tego chce a nie żyć i krzywić bliskich?

Dzień Dobry Panu,

Dziękuję, że napisał Pan do Portalu, dzieląc się swoimi refleksjami na temat sensu egzystencjalnego.
Jest to wątek, nad którym często się pochylamy, szczególnie w którejś z kolei dekadzie swojego życia :)

Zadawanie sobie pytań na temat:
Po co jestem?
Co mam tutaj do zrobienia?
Jaki jest sens mojego życia?
Dlaczego jest tyle zła w Świecie?

Dlaczego w życiu bardziej liczy się pieniądz/materia aniżeli wartości, takie jak miłość, radość, autentyczność, szczerość, pokój, przyjaźń,
delikatność, zdrowie, rodzina...

Jest zawsze przyczyna i skutek tej przyczyny...

Z przyjemnością podzielę się z Panem moją refleksją na zaprezentowany przez Pana wątek.
Jestem Autorką tekstu, który opublikowałam na swojej stronie na Facebooku:

https://www.facebook.com/irena.mielnik.madej.psycholog/photos/a.1037787976364129.1073741827.1028999840576276/1139021342907458/?type=3&theater

A oto treść:

Czy DUCHOWOŚĆ może wspierać zdrowie?

Zainspirowałam się słowami dr Candace B. Pert - Autorki Naukowych dowodów na łączność ciała i duszy.

Dlaczego duchowy aspekt uzdrawiania jest tak często pomijany, kiedy mówi się o zdrowiu psychosomatycznym/
Dlaczego tak wielu Ludzi uważa, że duchowość równa się religia?

Tak rzadko w kontekście zdrowia układu psychosomatycznego mówi się o duchowości…, ponieważ (myślę) trudno ją opisać, a jeszcze trudniej poddać badaniom!…

DUCHOWOŚĆ to (jednak) głębsze poszukiwanie znaczenia w Naszym życiu…
DUCHOWOŚĆ to zdanie sobie sprawy, przez Ludzi i Psychologów, że
ludzkie doświadczenie jest znacznie! bogatsze aniżeli oferuje Psychologia

Jako Psycholog, tak to widzę, że… Ludzie są zmęczeni podejściem do ciała jak do zautomatyzowanej maszyny „na autopilocie”...

W NAWIĄZANIU do powyższego przekazu (równocześnie!) przypłynęło do mnie przesłanie Viktora E. Frankla, mówiące o Masowej nerwicy:

„Zagrożenie znajduje się przede wszystkim w nihilistycznym nauczaniu, zgodnie z którym
Człowiek jest niczym więcej, jak tylko WYPADKOWĄ biologicznych, psychologicznych socjologicznych uwarunkowań, ewentualnie PRODUKTEM teorii dziedziczności i swego otoczenia.

Taka wizja Człowieka każe neurotykowi wierzyć w to, w co i tak byłby skłonny uwierzyć,
a mianowicie, że jest tylko pionkiem i ofiarą zewnętrznych wpływów lub zewnętrznych okoliczności.
Tego rodzaju neurotyczny fatalizm jest rozwijany i wzmacniany przez psychoterapię kwestionującą fakt wolności Człowieka.

Człowiek jest niewątpliwie istotą skończoną, a jego wolność jest ograniczona.
Nie jest to, co prawda, wolność od warunkowań, lecz wolność
zajmowania konkretnego stanowiska w obliczu tychże.

Ująłem to kiedyś w następujący sposób: Jako profesor dwóch dziedzin nauki - neurologii i psychiatrii – jestem w pełni świadom tego, do jakiego stopnia Człowiek bywa uwarunkowany przez czynniki biologiczne, psychologiczne i socjologiczne..

Ale poza tym, że jestem profesorem dwóch dziedzin nauki,
Jestem także byłym więźniem ocalałym z czterech obozów – obozów koncentracyjnych - i jako taki mogę zaświadczyć, w jak zdumiewającym stopniu Człowiek jest zdolny pokonywać okoliczności najgorsze z możliwych i z jaką odwagą potrafi stawić im czoła”.

Ja podpisuję się pod tymi mocnymi słowami…
[ Irena Mielnik-Madej]

Reasumując, zachęcam Pana do zwyczajnej, a może niezwyczajnej rozmowy..., jeśli miałby Pan życzenie takiej rozmowy ze mną, zapraszam do kontaktu bezpośredniego lub via Skype

Z przesłaniem dla Pana Tego, Co jest Panu najbardziej teraz potrzebne!

irena.mielnik.madej@gmail.com tel. 502 749 605

Witam Pana,
można żyć nie krzywdząc innych i siebie, przydatna byłaby pomoc psychoterapeutyczna.
Pozdrawiam serdecznie