Jakich produktów unikać przy egzemie?

Witam. Moj 20 miesieczny syn ma wykryta egzeme jednak nie jest pokryte badania ale tylko rozmowa i orzeprowadzonym ze mna wywiadem. Jak na razie lekarz przepisal masci sterodowe oraz nawilzajace je jaednak chcialabym sie dowiedziec jak jeszcze moge zapobiec nawrotom ? Glownie chodzi mi o pokarm ktorefo powinnam unikac. Wyczytalam ze wlasnie niektore skladniki moga wywyolywac stany zapalne. Bede bardzo wdzieczna za odpowiedzc. Dziekuje

Witam, sposób postępowania zależy od rodzaju egzemy, jeśli jest alergiczna wtedy warto ograniczać produkty alergizujące- wtedy mówimy oo atopowym zapaleniu skóry (niestety jest wiele substancji które mogą zaostrzać stan, bez testów może być ciężko określić które- najczęściej oczywiście mleko i przetwory, jajka- jednak u małego dziecka lepiej skonsultować to z lekarzem). Egzema może być też kontaktowa itd. sprawa jest bardzo indywidualna i wymaga obserwacji dziecka i reakcji skóry na pokarm czy kontakt z alergenem.