Jakie badania mogę zrobić, by sprawdzić co mi dolega?

Witam Mam na imię Aneta mam 27 lat i od jakiegoś czasu czuje się strasznie oslabiona zmeczona śpiąca. Nogi czuje jak mam z waty i krew mi się często z nosa puszcza. Wypadają mi włosy i łamią się paznokcie. Jakie badania mogę wykonać żeby sprawdzić co mi jest??

Redakcja abcZdrowie

Witam, najlepiej byłoby zgłosić się do internisty z przychodni POZ – on zleci konieczne badania lub skieruje Panią do odpowiedniego specjalisty. Pierwszym, co się nasuwa po zapoznaniu się z Pani dolegliwościami jest anemia lub nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy (zaburzenia hormonalne). Może Pani wykonać morfologię wraz z badaniem poziomu żelaza we krwi, a także ferrytyny (białka, którego zadaniem jest gromadzenie żelaza) i ewentualnie witaminy B12. Tutaj znajdzie Pani wszystkie potrzebne informacje o diagnostyce oraz leczeniu niedokrwistości: https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-i-leczenie-anemii-z-niedoboru-zelaza. Z kolei niedobór witaminy B12 (który również może być przyczyną anemii) daje właśnie takie objawy, jak: zawroty głowy, suche, łamliwe włosy oraz paznokcie. Ponieważ jej suplementacja wcale nie jest taka łatwa, zaś nagromadzone w organizmie zapasy wyczerpują się w ciągu kilku lat (jeśli dieta jest niewłaściwa), to niedobór tej witaminy towarzyszy anemii stosunkowo często. Dodatkowo sugerowałabym oznaczenie poziomu witaminy D3. Jeśli chodzi o hormony, najbardziej podstawowym badaniem jest oznaczenie poziomu TSH – w przypadku gdy wykaże jakąś nieprawidłowość, można wykonać pełen pakiet badań hormonów tarczycowych. Pacjenci chorzy na niedoczynność skarżą się często na senność, zmęczenie, problemy z trawieniem, a także na wypadające włosy. Więcej o niepokojących symptomach, które mogą wskazywać na dolegliwości ze strony tarczycy przeczyta Pani tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-chorob-tarczycy. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.