Jakie badania zrobić przy podejrzeniu czerwienicy?

witam mam podejrzenie czerwienicy jakie dokładnie specjalistyczne badania krwi mam wykonać , ponad podstawowe - wiarygodne dla hematologa-pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 61 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam,

po badaniu fizykalnym i zebraniu wywiadu kolejnym krokiem w diagnostyce nadkrwistości powinno być wykonanie morfologii krwi obwodowej z rozmazem w celu oceny wydolności szpiku kostnego. Natomiast już to badanie jest podstawą dla hematologa do rozpoczęcia dalszej diagnostyki w celu ustalenia czy ma do czynienia z czerwienicą prawdziwą, wtórną czy rodzinną. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/czerwienica-charakterystyka-objawy-rodzaje.

W przypadku czerwienicy wtórnej istnieje szereg chorób, które mogą przyczyniać się do rozwoju tej postaci nadkrwistości, zaś jej leczenie polega na leczeniu schorzenia będącego jej podłożem (np. niezdiagnozowany zespół Cushinga).

Zatem to hematolog decyduje, w jakim kierunku powinna pójść dalsza diagnostyka, zaś w jej ramach wykonana może zostać m.in.: biopsja aspiracyjna, USG jamy brzusznej, RTG klatki piersiowej czy badania cytogenetyczne i molekularne (na obecność mutacji JAK2V617F będącej przyczyną czerwienicy prawdziwej). O czerwienicy prawdziwej może Pan przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/czerwienica-prawdziwa-przyczyny-objawy-leczenie.

Być może także ten materiał Pana zainteresuje: https://portal.abczdrowie.pl/hipererytrocytoza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty