Jakie jest oczekiwane zachowanie po przyjęciu podanych leków?

Jakieś dwa tygodnie temu zdiagnozowano u mnie astmę i dostałem leki wziewne. Raczej lekka astma bo nie miałem nigdy sytuacji żebym się faktycznie dusił ale Pani doktor nie informowała mnie o szczegółach. Leki "pomagają" bo ewidentnie kaszle rzadziej gdy je biorę jednak wyjście na dwór/do pracy powoduje u mnie intensyfikacje kaszlu a poza tym jak sam siebie słucham fonendoskopem to i tak mam wrażenie, że słyszę świsty. Teoretycznie jeszcze tydzień powinienem brać leki 2 razy dziennie zanim zmniejszę dawkę. Jednak chciałbym się zapytać - jakie powinno być moje oczekiwane zachowanie po braniu leków? Czy powinienem świstów nie słyszeć? Czy kaszel powinien w całości ustąpić? Czy jest to bardzo wolny proces, który faktycznie dopiero po całym kolejnym tygodniu ma szansę się uspokoić? Zastanawiam się czy nie powinienem spróbować pójść do innego lekarza albo zgłosić tych faktów do mojej obecnej Pani doktor (mimo, że sugerowała kolejną kontrolę po dwóch miesiącach - a nie widzi mi się na obecną chwilę tyle czekać)

Lek. Paweł Szadkowski

W zależności od nasilenia pana dolegliwości lekarz prowadzący dobrał odpowiednią farmakoterapię i dlatego jeśli ma pan wątpliwości co do swojego leczenia najlepiej w pierwszej kolejności właśnie z nim się skonsultować. Zmiany osłuchowe też najlepiej jeśli oceni lekarz. Proszę pamiętać, że leczenie astmy jest leczeniem przewlekłym i pomimo, że astmy nie można wyleczyć to prawidłowe leczenie na ogól pozwala kontrolować chorobę. Należy rozważyć zmniejszenie intensywność leczenia po ok 3 mieś. dobrej kontroli astmy.