Jakie zabiegi po leczeniu retinoidami są wskazane, a jakie zabronione?

Witam serdecznie, w listopadzie 2014 roku rozpoczęłam półroczną kurację Izotekiem (40 mg). Od zakończenia kuracji minęło już 9 miesięcy i zaczęły pojawiać mi się krosty oraz wągry. Chciałabym wykonać jakieś zabiegi na twarz. Jakie zabiegi po leczeniu retinoidami są wskazane, a jakie zabronione w moim przypadku ? Czy mogę jakieś włączyć ? Jak pozbyć się problemu wyskakujących małych krost oraz wągrów ?

Proszę pozwolić lekarzowi ocenić Pana skórę. Jeżeli dawka całkowita została osiągnięta Pani skóra powinna przejść radykalną przebudowę i trądzik nie powinien być juz problemem. Jeżeli chodzi o zabiegi inwazyjne, w zależności od skóry przerwa w ich stosowaniu od zakończenia leczenia wynosić powinna od 6 do 12 miesięcy. Tu także potrzebna ocena dokonana przez dermatologa. Warto to zrobić, gdyż ewentualne blizny nie będą mile widziane.

Jest wiele zabiegów, które można zastosować, jednak najlepiej udać się do Pani lekarza prowadzącego na konsultację - zna cały przebieg choroby oraz leczenia i najlepiej dobierze właściwe metody dalszej kuracji.

Dzień dobry,

Najlepiej udać się na konsultacje do lekarza prowadzącego, która najlepiej zna historie choroby.

Pozdrawiam

Leczenie trądzika izotretinoiną jest zazwyczaj bardzo, jeśli kuracja jest prawidłowo przeprowadzona. Czasem jednak zdarzają sie nawroty choroby, chociaż przeważnie zmiany są wówczas mniej nasilone. czasem przeprowadza sie kolejną kurację w mniejszych dawkach lub stosuje leczenie farmakologiczne zewnętrzne. Zabiegi są uzupełnieniem leczenia ale go nie zastąpią. Nie wolno ich wykonywać przez cały okres kuracji izotretinoiną i do 6 miesięcy po jej zakończeniu. Zaleciłabym przede wszystkim konsultację u lekarza i ustalenie planu leczenia.

Dzień dobry,

Książkowo należy odczekać 6 miesięcy od zakończenia terapii retinoidami by móc skorzystać z zabiegów laserowych. Natomiast najbezpieczniej będzie, jeśli uda się Pani na konsultację do lekarza medycyny estetycznej, który przeprowadzi szczegółowy wywiad i dobierze najlepszy zabieg odpowiedni dla Pani problemu z cerą.

Pozdrawiam serdecznie.