Jestem po konizacji szyjki macicy - czy mogę brać tabletki antykoncepcyjne?

Witam! Mam na imię Magda, mam 29 lat, jestem po operacji. W listopadzie 2009 r. miałam konizację szyjki macicy, i później, po operacji, miałam stawić się na onkologii ginekologicznej, i tam doktor powidział mi, że muszę odstawić tabletki. Odstawiłam, ale teraz byłam u lekarza i on powiedział, że mogę brać. Już sama nie wiem, kto ma rację? Z góry bardzo dziękuję, Magdalena Myczka

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Stosowanie hormonalnej antykoncepcji może wpływać negatywnie na obraz cytologiczny u niektórych kobiet. Dlatego, w przypadku zmian wymagających konizacji szyjki macicy, tabletki antykoncepcyjne nie są raczej wskazane, a jeżeli jednak się je stosuje, należy przynajmniej raz na 6 miesięcy wykonać badanie cytologiczne oraz sprawdzić, czy nie jest Pani nosicielką wirusa HPV.

Jeżeli Pani rodziła można zastosować antykoncpecję w postaci wkładki domacicznej, jeżeli nie, inne metody antykoncepcyjne (prezerwatywa itp.) lub w przypadku tabletek badania kontrolne, jak napisałam powyżej.

Pozdrawiam serdecznie