Kiedy mam zgłosić się na pogotowie w ciąży?

Witam Jestem w 22tc. Tydzien temu mialam usg połówkowe od początku ciazy biorę luteinę dopochwowo ( na początku ciaży krwawiłam) i magnez zgłaszałam lekarzowi ze ostatnio kilka razy dziennie ( max 5) czuje chwilowe twardnienie brzucha nie bolesne raczej powodujące dziwny dyskomfort czasem brzuszek robi się napięty tylko w jednym miejscu w postaci kulki czasem cały pod pępkiem, po badaniu usg dopochwowym szyjka bez zmian 46mm i ciąża w porządku lekarz stwierdził że nie ma powodów do obaw jeśli chodzi o podróżowanie i współżycie i następna wizyta za ok 5 tygodni. Mam pytanie czy faktycznie takie twardnienie nie powinno budzić moich obaw, oraz czy branie luteiny którą przyjmuje od początku zapobiegnie ewentualnemu skracaniu szyjki czy może powinnam na wizyte udac się wcześniej? Proszę napisać w jakiej sytuacji powinnam zgłosić się np. na pogotowie. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

luteina i magnez stosowane są zapobiegawczo w profilaktyce skurczy i przedwczesnego porodu. Natomiast twardnienie brzucha jest naturalne na tym etapie ciąży – po 20. tygodniu ciąży zaczynają pojawiać się tzw. skurcze przepowiadające czy też skurcze Braxtona-Hicksa. Mają one zupełnie inny charakter oraz cel niż skurcze porodowe. Skurcze przepowiadające to swoisty trening macicy przed porodem – mają przygotować ją na nadchodzący poród. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://parenting.pl/skurcze-braxtona-hicksa

W przeciwieństwie do skurczów porodowych, skurcze przepowiadające są bezbolesne – powodują twardnienie, „stawianie się” brzucha, ale nie towarzyszą im bóle krzyża, nie są też regularne i nie postępują. Jeżeli ginekolog prowadzący ciążę nie widzi niczego niepokojącego, proszę czekać do kolejnej wizyty. Do wcześniejszej wizyty lub pojawienia się na izbie przyjęć powinny Panią skłonić takie dolegliwości jak np. bolesne, nasilające się skurcze, które nie słabną mimo odpoczynku i zażycia leków rozkurczowych oraz/lub niepokojące krwawienie czy plamienie z dróg rodnych lub pojawienie się dużej ilości przezroczystej wydzieliny sugerującej wyciekanie wód płodowych. Być może ten materiał będzie pomocny, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-przedwczesnego-porodu.

Jeśli chce Pani wiedzieć więcej o niepokojących dolegliwościach w ciąży, odsyłam również do tego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/bole-brzucha-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.