Malejące MCV - czy to coś poważnego?

Witam, mam 27 lat i jestem kobietą. Mam problemy ze zbyt szybkim męczeniem się i osłabieniem, afty w buzi, zajady, problem ze snem i nieraz z gwałtownym przyspieszeniem akcji serca i przede wszystkim bardzo duże i częste bóle głowy. W czerwcu robiłam pierwsze badanie po drugim porodzie i MCV miałam 75,7 fL, nastepne badanie (nie karmię piersią od 2 miesięcy) zrobiłam w tym tygodniu i wynik jest taki - 73,8 fL. Co prawda wzrosło MCHC, ale MCH teraz jest 26 pg, a było 27,5, oprócz tego HCT poniżej normy, tzn. 34%. Niepokoją mnie te wyniki, tzn. to, że MCV i MCH zmalało. Czy to coś poważnego?

KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Lek. Magdalena Kowalska
70 poziom zaufania

Witam!

Rozumiem, że pozostałe parametry w morfologii krwi są prawidłowe? Jak z hemoglobiną i z erytrocytami?

Objawy mogą wskazywać na niedokrwistość z niedoboru żelaza, jednak sam spadek średniej objętości krwinek czerwonych (MCV) i średniej zawartości hemoglobiny w krwince (MCH), bez spadku ilości hemoglobiny wyklucza to rozpoznanie.

Trudno jest określić, co może Pani dolegać, zważywszy, że nie wiemy, czy objawy przez Panią opisywane zaczęły występować dopiero po drugim porodzie, czy może są od dawniejszych czasów.

Proponowałbym wykonanie dodatkowo rozmazu ręcznego krwi, a także, jeśli lekarz rodzinny zaleci, sprawdziłbym gospodarkę żelazem, oznaczając poziom tego pierwsiastka, ferytynę i TIBC.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty