Mam borderline i nerwicę natręctw. Co mogę zrobić, oprócz terapii i leków, żeby poprawić samopoczucie?

Mam na imię Ewa, mam 31 lat. Zespół natręctw i borderline stwierdzono u mnie kilka lat temu. Od tego czasu uczestniczę w terapii i cały czas biorę leki. Mam też obok siebie mamę chorą na nerwicę lękową. Biorę lek stabilizujący nastrój 2 razy dziennie, lek przeciwdepresyjny dwa razy dziennie, słaby neuroleptyk dwa razy dziennie i lek uspokajający wieczorem. Jestem pod stałą opieką psychiatryczną i psychologiczną, ale nadal nie czuję się za dobrze. Poza tym mam problem z okaleczaniem się. Mam natręctwa seksualne, obrazobórcze, mordercze, mam też natręctwa czynnościowe.

Pani Ewo!

Psychoterapia zaburzeń osobowości jest zazwyczaj procesem wieloletnim. Z kolei terapia zespołu natręctw opiera się na leczeniu farmakologicznym oraz psychoterapii. Efektywność psychoterapii w zaburzeniu obsesyjno-kompulsywnym zależy w dużej mierze od intensywności: w nasilonych zaburzeniach zaleca się wizyty 2-3 razy w tygodniu, aby uzyskać zmniejszenie objawów.

W leczeniu farmakologicznym stosuje się głównie leki przeciwdepresyjne w większych dawkach niż stosowane w leczeniu depresji. Do rozważenia jest np. zwiększenie dawki leku obecnie stosowanego.

W terapii ważna jest systematyczność i wytrwałość oraz wsparcie osób bliskich.

Może Pani również poszukać informacji na temat grup wsparcia dla pacjentów cierpiących na zaburzenia nerwicowe w Pani rejonie zamieszkania.

Z pozdrowieniami