Moje dziecko jest agresywne – co mam robić?

Witam!

Moja córeczka ma dwa latka i od pół roku nie przespała żadnej nocy, do tego woła mnie do swojego pokoju, a kiedy podchodzę, kopie mnie, bije i szczypie! Próbowaliśmy z mężem różnych metod, stosowaliśmy środki uspokajające dawane przez lekarza i dalej jest to samo. Nie kładę jej spać w dzień, chodzimy na place zabaw, na basen. Po prostu robimy wszystko, by się zmęczyła i nie ma rezultatów. Po 4 godz. spania dalej budzi się z agresją. Czy mamy zasięgnąć porad konkretnego specjalisty? Jest bystrą dziewczynką, mówi i powtarza wszystko, nawet sama chodzi siusiu! Nie wiemy gdzie jest przyczyna takiego zachowania.

Proszę o pomoc.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Opis problemu nie wskazuje na zaburzenia ze spektrum autyzmu. Zachowanie dziecka może być spowodowane przeżywanym lękiem (np. przed ciemnością, różnego typu bodźcami słuchowymi- np. wiatrem, odgłosem przejeżdżających pojazdów, ruchem i przesuwaniem się przedmiotów np. cieniami na ścianie).
W wieku ok. 2.5 roku mogą pojawić się napady agresywnego zachowania jako sposób rozładowywania emocji.

Jeśli w Państwa rodzinie mają miejsca sytuacje stresowe, dziecko może też zareagować w ten sposób. Wówczas warto byłoby przeanalizować sytuację wspólnie z psychoterapeutą.

Ponadto pomocne może być zastosowanie określonych rytuałów związanych z usypianiem dziecka: w godzinach wieczornych tylko wyciszające, spokojne zabawy, czytanie książeczki, zostawianie delikatnego, rozproszonego źródła światła w pokoju dziecka.

Tego rodzaju powtarzalne zachowania budują m. in. poczucie bezpieczeństwa.
Wysiłek fizyczny, spacery na świeżym powietrzu są bardzo korzystne jednak ich nadmiar może powodować pewne ,,przestymulowanie" dziecka nadmiarem bodźców.

Z pozdrowieniami