Na co mogą wskazywać te objawy u 25-latki?

Witam mam 25 lat choruje na depresję z zaburzeniami lękowymi, od jakiegoś czasu mam dziwne bóle brzucha które się przemieszczają do różnych części ciała, raz boli tu gdzie wyrelostek, raz tu gdzie trzustka, i tak dalej, do tego bol pleców na prawym boku i w odcinku ledziowym, burczenie w brzuchu, brak apetytu, czasami Stany podgorączkowe. Jak zjem słodkie to też boli mnie brzuch, kilka razy wylądowałam na sorze z podejrzeniem zapalenia wyrostka i zapałlenia pęcherzyka żółciowego. Lekarz rodzinny twierdzi że to zespół jelita drażliwego. Pomocy boję się że mogę mieć wyrostek, nigdy nic nie miałam usuwane

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonała Pani niezbędne badania w przypadku podejrzenia pewnych schorzeń. Jeżeli po ich wyeliminowaniu objawy nadal się utrzymują to istnieje przypuszczenie, że mogą mieć one związek z podłożem psychosomatycznym i stwierdzoną nerwicą lękową.

W pierwszej kolejności należałoby wykonać pełną diagnostykę, aby wykluczyć wszelkie schorzenia związane z układem pokarmowym. Warto wykonać gastroskopię oraz kolonoskopię, USG jamy brzusznej, a także analizę kału w kierunku zakażenia bakterią Helicobacter pylori. Można również w miarę możliwości wykonać test z krwi na obecność celiakii, oznaczając odpowiednie przeciwciała.

Całkiem prawdopodobne jest również, że wspomniane dolegliwości mogą mieć związek z zespołem jelita drażliwego, który nasila się dodatkowo w sytuacjach stresogennych.

Z racji odległości trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia. Zalecamy więc konsultację z lekarzem gastrologiem oraz psychiatrą. Specjalista po dokładnej analizie dotychczasowych badań oraz przeprowadzonym wywiadzie będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/jelito-drazliwe

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

https://portal.abczdrowie.pl/alergia-na-gluten

https://portal.abczdrowie.pl/nerwica

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.