Na ile dni przed porodem mam odstawić ten lek?

Witam. Jestem w 40 tc. Lekarz ginekolog kazał brać mi acard 75 do końca ale ja boje się krwotoku podczas porodu. Na ile dni przed porodem powinno odstawić się ten lek aby nie było komplikacji?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie napisała Pani z jakiego powodu musi Pani zażywać kwas acetylosalicylowy – a jest to bardzo istotne. Sugeruję również, by trzymała się Pani zaleceń lekarza prowadzącego ciążę, ponieważ to on najlepiej zna Pani sytuację. Jeśli nie ma Pani zaufania do swojego ginekologa, to proszę skonsultować swoje wyniki badań z innym lekarzem, choć na obecnym etapie ciąży warto omówić swoje wątpliwości z lekarzem, który towarzyszył Pani przez cały okres ciąży.

Co do stosowania leku, to zazwyczaj zaleca się, by odstawić go po 34. tygodniu ciąży, najpóźniej około 37. Nie jestem w stanie skomentować decyzji Pani lekarza odnośnie dalszego zażywania kwasu acetylosalicylowego, ponieważ, o czym już pisałam, nie wspomina Pani w jakim celu go Pani bierze. Brytyjskie wytyczne jasno określają czynniki ryzyka, które predestynują do stosowania leku ASA w ciąży i są to m.in. choroby nerek, przewlekłe nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca przyszłej mamy oraz wiek (powyżej 40. roku życia). Zatem w niektórych sytuacjach stosowanie kwasu acetylosalicylowego jest konieczne. Być może pomocny okaże się ten artykuł: https://parenting.pl/kwas-acetylosalicylowy-a-ciaza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.