Nasilające się problemy z pamięcią

Od dłuższego czasu zauważam u siebie zwiększone problemy z pamięcią. Często o czymś zapominam, mam problem z powtórzeniem czegoś zasłyszanego lub przeczytanego przed chwilą – także tego, co sam napisałem. Gdy gram w jakąś logiczną grę, trudność sprawia mi zapamiętanie krótkich ciągów cyfr, rysunków, symboli czy układu kolorów, które po chwili trzeba odtworzyć – o numerach telefonów nie wspominając. Gdy już mi się to uda to zazwyczaj zamieniam miejscami dwie ostatnie pozycje. W ostatnim czasie dość często mam problem z przypomnieniem sobie nazwiska jakieś znanej osoby np. polityka czy aktora, gdzie jeszcze kilka lat temu nie miałem z tym problemu. Podczas rozmowy z kimś nie jestem w stanie skomentować ostatnich wydarzeń z powodu luk w pamięci – zazwyczaj zapamiętuje jedynie jakieś strzępki, fragmenty tego, co usłyszałem lub przeczytałem. Gdy przeczytam nagłówek jakieś wiadomości po chwili nie jestem wstanie tego powtórzyć słowo w słowo. Mimo, że wielokrotnie czytam te same artykuły na jakiś temat to podczas rozmowy z kimś, nie potrafię własnymi słowami streścić tego, co przeczytałem. Tak samo jest, kiedy sam o czymś napisze. Większość problemów, z którymi się zmagam od wielu lat opisałem sobie w zeszycie – każdy w kilkunastu zdaniach. Gdy jednak próbuje o nich opowiedzieć to nie potrafię tego zrobić dokładnie w taki sposób jak to wcześniej napisałem - po prostu połowę zapominam i mam pustkę w głowie. Lubię rozwiązywać różnego rodzaju krzyżówki, ale tylko te ambitniejsze, z których można się czegoś ciekawego dowiedzieć. Potrafię rozwiązać kilka takich zadań w ciągu jednego dnia, problem polega na tym, że mam problem ze zdefiniowaniem własnymi słowami znaczenia takich słów, którymi wypełniłem diagram – znów mam pustkę w głowie. W ostatnich 10 latach miałem dużo problemów i sytuacji stresowych– mniejszych i większych. Począwszy od szkoły zawodowej, gdzie byłem poniżany psychicznie, potem kilkuletnia opieka nad babcią chorą na alzheimera po własne osobiste problemy, brak pracy zaburzenia natury emocjonalno-interpersonalne. Od kilku lat podejrzewam u siebie fobię społeczną, osobowość unikającą a od roku depresje. Czy przyczyną pogorszenia pamięci oprócz wyżej wymienionych, mogą być także inne czynniki jak np. stosowanie w nadmiarze słodzika?. Od kilku lat dosładzam nim herbatę, kawę. Dziennie zużywam około 20 tabletek ( 4 tabletki na jedną filiżankę) do tego zawsze wsypuje go do filiżanki przed zalaniem wrzątku. Kilka lat temu doznałem lekkiego urazu głowy. Stojąc na przystanku, w chwili, gdy autobus podjeżdżał uderzył mnie dosyć mocno lusterkiem w głowę ( lewa część czoła). Nie straciłem przytomności, miałem tylko lekkiego guza, ale nie byłem z tym u lekarza. Czy to też mogło mieć wpływ na dzisiejsze pogorszenie pamięci?

Witam,

myślę, że na wszystkie Pana pytania najlepiej odpowie lekarz psychiatra. On też może Pana pokierować na odpowiednie badania.

Pozdrawiam
Ewa Czernik