O czym świadczą białe bruzdy na paznokciach?

Witam,o czym mogą świadczyć białe bruzdy na paznokciach? Czy moze to miec związek z problemami hormonalnymi? Mam stwierdzony androgenizm, wyoki kortyzol, dhea, wole wieloguzkowe tarczycy.

Białe - najczęściej przebarwienia występują w postaci małych, białych punkcików na płytce paznokcia. Rzadko zdarza się, że przebarwienie dotyczy całej płytki. To jednak w tym drugim przypadku sprawa jest zdecydowanie poważniejsza. Jaśnienie płytki paznokcia może być sygnałem świadczącym o łuszczycy, niewydolności serca, niewydolności nerek, a nawet nowotworach. W mniej skrajnych przypadkach jest to po prostu oznaka diety ubogiej w wapń, cynk, białko. Białe plamki występujące na płytce paznokcia to natomiast sygnał niegroźnych mikrourazów.