Odchudzanie i rozstępy na brzuchu i udach u 13-latki

Mam 13 lat ważę 61 kilogramów i mam 164 wzrostu. Bardzo chciałabym zgubić trochę tłuszczu w okolicach brzucha, ud i pośladków. Na udach mam już nawet rozstepy. Co mam zrobić, poproszę o jakąś dietę i zestaw ćwiczeń. Bardzo by mi na tym zależało.
13 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Twoja masa ciała znajduje się w normie. Nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej może wynikać z naturalnej budowy, lub niewłaściwego stylu życia.
Jednym z ważnych aspektów sprzyjających modelowaniu sylwetki jest regularna aktywność fizyczna - realizowana codziennie, przez ok. 30min. Mogą to być ćwiczenia na wybrane partie ciała oraz dowolna forma sportu.
W kwestii diety polecam zwiększyć liczbę posiłków w ciągu dnia do 5 - to pomoże uregulować metabolizm i zapobiegnie nadmiernemu odkładaniu się tkanki tłuszczowej.
Wskazana jest też rezygnacja ze słodyczy (w tym również pieczywa cukierniczego typu drożdżówki, pączki, ciastka francuskie itp.), napojów słodzonych (dosładzanie kawy i herbaty, gotowe soki, wody smakowe)
oraz słonych przekąsek typu chipsy, krakersy.
Należy natomiast zwiększyć spożycie produktów mlecznych (jogurtów naturalnych , kefirów, maślanek, mleka), chudego mięsa i ryb, owoców i warzyw oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych (ciemne pieczywo, kasze, ryż brązowy, makaron razowy, płatki owsiane, płatki razowe, otręby)
Redukcja rozstępów jest możliwa jedynie za pomocą specjalnych masaży i kremów przeznaczonych do tego celu.