Odczuwanie niepokoju i zmiany nastroju

Dobry wieczór, od pewnego czasu odczuwam niepokój,są takie dni,że mam w sobie dużo energii albo raczej tak mi się wydaje i udaję,że wszystko jest w porządku,sama nie wiem.Dziś poczułam smutek,chciało mi się płakać,dość często tak mam,właściwie to nie wiem.Jakiś czas temu,tj.trzy tygodnie temu,zrobiłam test Becka.Zmartwił mnie wynik,23-depresja umiarkowana.Chciałabym zapytać,czy to coś poważnego?Czy są jakieś suplementy,lekarstwa,które poprawią moje samopoczucie.Czy obejdzie się bez psychologa?

Dzień dobry!

Każdy człowiek ma czasami gorsze dni, gorsze okresy. Nie ma w tym niczego niepokojącego. Warto znać siebie samego na tyle, aby umieć rozpoznać, kiedy przekraczana jest niepokojąca granica u smutek/ zmęczenie/ podenerwowanie/ napięcie emocjonalne staje się nadmierne, przewlekłe, nieadekwatne do bieżącej sytuacji i utrudnia życie. Niekiedy młodym osobom trudno jest o to rozróżnienie, zazwyczaj ta samoświadomość przychodzi z czasem i doświadczeniem.

Warto również poznawać samego siebie w taki sposób, aby wypracować dobre recepty na poprawę nastroju - wiedzieć, jaki sposób myślenia, jakie czynności, rozmowa z kim, poprawiają nastrój, pomagają rozwiązywać problemy, relaksują, pozwalają nabrać dystansu, zwalczają kompleksy. Dla każdego człowieka ta recepta jest inna.

Uzyskany przez Panią wysoki wynik na skali Becka (prostej ale wiarygodnej) świadczy o tym, że może mieć Pani trudności z powyższymi umiejętnościami lub, że źródła/ przyczyny Pani pogorszonej kondycji psychicznej są istotne i złożone.

Zdecydowanie polecam konsultację psychologiczną i rozważenie podjęcia psychoterapii. Przyjmowanie suplementów diety dostępnych bez recepty jest bezzasadne, a być może również leczenie psychiatryczne i farmakologiczne nie będzie konieczne.

Pozdrawiam!

W takiej sytuacji mimo wszystko zachęcam do spotkania z psychologiem. Pomoże przyjrzeć się objawom i pokieruje leczeniem, a tym samym pomoże poradzić sobie z objawami.