Posiew wydzieliny z cewki moczowej a wymaz z cewki moczowej

Mam pytanie odnośnie wypowiedzi Doktora:"Witam, konieczne badanie palcem przez odbyt dla potwierdzenia (lub wykluczenia) zapalenia prostaty, jako najważniejsze badanie laboratoryjne to posiew wydzieliny z cewki moczowej i długotrwała, dokładna kuracja antybiotykiem, zgodnie z antybiogramem." Jeszcze mam pytanie czy można przeprowadzić takie badanie jak posiew wydzieliny z cewki moczowej, czy jest tylko wymaz z cewki?

Pozdrawiam. JW

Witam, posiew (badanie bakteriologiczne) można wykonać zarówno pobierając go z powierzchni błony śluzowej cewki - potocznie nazywa się go posiewem z cewki lub pobierając do badania wydzielinę, która wydobywa się z cewki samoistnie lub np. po masażu prostaty - wtedy mówimy o posiewie wydzieliny. Pozdrawiam RH