Powiększający się i bolący guzek w okolicy sutka

Mam 16 lat i kilka tygodni temu w prawej piersi w okolicach sutka wyczułam guzka. Z początku się tym nie przejmowałam, wydzielała się jakaś wydzielina. 3 dni temu guzek zaczął się powiększać i boleć. Nie mogłam nawet delikatnie dotknąć piersi. Różni się ona wielkością i sutkami od drugiej. Ta, w której wyczułam guzka, jest większa, wokół brodawki jest widoczne zaczerwienienie. Co mam robić? Pomocy, czy to rak? Bardzo się boję.

Witam serdecznie!

W Twoim wieku rak piersi nie występuje. Piersi w okresie dojrzewania  ulegają ciągłym przemianom, mogą tworzyć się w nich rozmaite zgrubienia, zagęszczenia i jest to zupełnie normalna sprawa.

Jeżeli jednak pojawia się wydzielina z piersi - może to być oznaką zaburzeń hormonalnych w organizmie, np. zbyt dużym wydzielaniem hormonu prolaktyny. Skoro pierś jest zaczerwieniona i boli - być może doszło do zaczopowania któregoś z kanalików mlecznych w piersi i infekcji.

Niestety, trudno mi coś więcej powiedzieć bez możliwości zobaczenia i zbadania, dlatego zachęcam gorąco do wizyty u lekarza, najlepiej ginekologa.

Pozdrawiam serdecznie