Pozytywny test na leczenie daltonizmu

od pewnego czasu jest wiadomo o pozytywnym teście leczenia daltonizmu na małpach przez amerykańskich uczonych .czy jest coś wiadomo na temat leczenia ludzi? dziękuję za wiadomość.
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Dotychczas uważano daltonizm za chorobę nieuleczalną. H. Rossotti w swojej książce, zaleca przede wszystkim wczesną diagnozę i uczenie chorych, na jakie niebezpieczeństwa związane z nierozpoznawaniem barw są narażeni. Do wyeliminowania zaburzenia używamy soczewek zaopatrzonych w specjalną warstwę. Warstwa ta została zaprojektowana tak, aby zmienić spektrum przechodzącego przez nią światła, by w daltoniście wyzwolić bodźce podobne do tych, które pojawiają się u osoby widzącej kolory normalnie.Innym rodzajem soczewek, które nie tylko pomagają w korygowaniu zaburzeń widzenia barw, ale dodatkowo stosuje się je w terapii dysleksji oraz migren, czyli terapii chromagenowej. Kuracja ta polega na zmianie natężenia koloru odbieranego przez oko niedominujące.