Problem z trądzikiem zaskórnikowym u 25-latki

Dzień dobry, Od około dziesięciu lat leczę trądzik zaskórnikowy (obecnie mam 25 lat). Stosowałam wiele preparatów differin, isotexin, zorac, acnatac (wiem że część z tych leków jest już wycofana). Po próbach odstawienia leków trądzik wraca już po około miesiacu. Do pielegnacji skóry używam na co dzien effaclar k/effaclar duo lub kremów z kwasem migdałowym maści z retinoidami. Najwiecej problemów sprawiają mi policzki/broda - tutaj mam najwięcej bardzo "głęboko osadzonych" zaskórników. Chciałabym prosić o poradę jakie leki beda dla mnie najlepsze po tak długim czasie leczenia. Czy powinnam rozpocząć kurację tabletkami (nie ukrywam że obawiam się skutków ubocznych) czy też kontynuować kurację retinoidami w formie maści? Mam wrażenie że moja skóra się już nigdy nie zmieni a przecież okres dojrzewania mam już za sobą.

Dzień dobry, skoro po wielu próbach leczenia antybiotykami efekt kuracji jest nie wielki a po odstawieniu leków problem nawraca to proszę spróbować innych kuracji. Ponowne przyjmowanie antybiotyków w tabletach z pewnością osłabi organizm i odbije się na Pani zdrowiu. Być może problem jest złożony i zmiany skórne, które występują na skórze to nie trądzik a bakterie/wirusy innego typu. Czy dermatolodzy, którzy prowadzili Panią wcześniej zlecili badania pod kontem gronkowca, nużeńca itp. Być może występujące zmiany skórne związane są również z nieprawidłowym funkcjonowaniem jelit?. Nie prawidłowa pielęgnacja skóry, niedomyty makijaż, wcieranie skóry brudnymi ręcznikami, agresywne, źle dobrane produkty do pielęgnacji domowej z aburzają prawidłowe funkcjonowanie skóry i stąd problemy. Najlepiej udać się na konsultacje do kosmetologiczno-dermatologiczną i wspólnie ze specjalistami poszukać przyczyny.

Pozdrawiam serdecznie